2
Viitorul
Ianis Hagi 83' Dragus 23'

Viitorul debuteaza cu dreptul in primul tur preliminar al Europa League

Sezonul european al echipelor romanesti a debutat, joi seara, cu Viitorul Constanta in prim plan, echipa care o intalneste pe Racing Union din Luxemburg in primul tur preliminar din Europa League.

Au evoluat echipele

Racing Union: Ruffier - Simon, M'Boup, Nyssen - Hennetier, Nouidra (Humbert ’87), Osmanovic, Nakache, Birk – Szimayer (Shala ’80), Da Mota (Sulejmani ’90). Antrenor: Patrick Grettnick.

FC Viitorul: Cojocaru - Duarte, Ţîru, Mladen, De Nooijer (Boboc ’78) - Achim, Băluţă, Vînă - I. Hagi (Pitu ’86), Drăguş, Măţan (Houri ’58). Antrenor: Gheorghe Hagi.

Returul are loc peste o saptamana la Ovidiu cu incepere de la ora 18:00.

22:53

Final de partida. Viitorul debuteaza cu dreptul in noua editie a cupelor europene. Returul e programat peste o saptamana de la ora 18:00.

86'

Pitu intra in locul lui Ianis.

83'

Gol Ianis Hagi!

Lovitura de la 11 metri transformata de Ianis Hagi cu o executie sigura.

81'

Penalty obtinut de Dragus dupa o patrundere la limita terenului. Fault clar.

80'

Executie spectaculoasa incercata de Ianis din corner. Minge sutata direct pe poarta.

79'

Boboc intra in locul lui De Nooijer.

78'

M'Boup este avertizat pentru un fault din spate asupra lui Ianis.

77'

Centrare din stanga si Dragus deviaza pe coltul scurt in bratele lui Ruffier.

60'

Minge in careu pentru Ianis Hagi, care insa rateaza dintr-o pozitie favorabila.

59'

Sansa de gol pentru Viitorul la un sut de la peste 30 de metri. Minge respinsa in corner de Ruffier.

58'

Houri intra in locul lui Matan la Viitorul.

46'

Se reia meciul.

45'

Sansa de gol ratata de Viitorul prin Baluta.

35'

Cea mai mare sansa de gol a gazdelor la sutul lui Hennetier. Minge deviata in corner de Cojocaru. Toata faza a fost creata de patrunderea in stanga a lui Da Mota, care a trecut foarte usor de Tiru.

30'

Ianis Hagi vede primul galben al meciului pentru o tinere din spate.

30'

Vina depaseste un adversar prin dribling, dar la al doilea este deposedat. Faza se anunta periculoasa.

29'

Hennetier rateaza sutul dintr-o pozitie favorabila si Viitorul scapa cu fata curata dupa o lovitura de la colt.

25'

Sut de la distanta si Ruffier respinge in corner. Viitorul pune o presiune din ce in ce mai mare dupa deschiderea scorului.

23'

Gol Dragus!

Viitorul deschide scorul cu un lob peste portarul lui Racing din marginea careului. Gol la prima ocazie pentru Viitorul.