Europa League

Mircea Lucescu rateaza calificarea in finala Ligii Europa. Sevilla si Liverpool merg in ultimul act

Echipele Sevilla si Liverpool se vor infrunta in finala Ligii Europa din acest sezon dupa victoriile obtinuta, joi seara, in returul semifinalelor disputate cu Sahtior Donetk, respectiv Villarreal. Pentru Sevilla este a treia finala europeana consecutiva, performanta care nu a mai fost atinsa de la Juventus Torino in perioada 1995-1998. De cealalta parte, pentru Liverpool va fi a 12-a finala europeana.

FINAL Sevilla - Sahtior 3-1 (5-3 la general)

Min.59 - Mariano majoreaza avantajul celor de la Sevilla cu un sut senzational din afara careului, iar la acest scor (3-1) Sahtior este condamnata sa inscrie de doua ori pentru calificare.

Min.48 - Sevilla da lovitura imediat dupa pauza prin acelasi Gameiro, jucator care izbuteste dubla.

Min.45 - Panica totala in careul celor de la Sevilla dupa o noua actiune electrizanta cu Marlos in prim plan.

Min.44 - Eduardo restabileste egalitatea dupa o faza creata de Marlos. Pasa geniala oferita de acesta pentru finalizarea lui Eduardo din interiorul careului.

Min.40 - Sahtior domina teritorial finalul de repriza, insa echipa lui Lucescu nu reuseste sa se apropie periculos de poarta gazdelor.

Min.32 - Taison cauta poarta cu un sut din afara careului. Mingea se duce peste poarta, dar ramane initiativa laudabila.

Min.10 - Iesire pe contraatac pentru Sahtior, dar Marlos nu obtine decat un corner.

Min.8 - Eroare uriasa la Sahtior si gazdele deschid scorul prin Gameiro. Acesta a interceptat o minge pierduta in propria jumatate de Malyshev si merge pana la capat.

Sevilla: Soria, Mariano, Rami, Carrico, Tremoulinas, Krychowiak, N'Zonzi, Coke, Banega, Vitolo, Gameiro.
Sahtior: Pyatov, Srna, Kucher, Rakitskyy, Ismaily, Malyshev, Stepanenko, Marlos, Kovalenko, Taison, Eduardo

FINAL Liverpool - Villarreal 3-0 (3-1 la general)

Min.87 - Sturridge rateaza singur cu portarul. Respinge Areola cu piciorul.

Min.80 - Liverpool inscrie golul trei prin Lallana din pasa lui Sturridge si "Cormoranii" nu mai pot rata calificarea in finala.

Min.77 - Penalty clar pentru Villarreal neacordat de centralul maghiar Viktor Kassai.

Min.71 - Victor Ruiz primeste al doilea galben si este eliminat. Misiunea Submarinului Galben devine din ce in ce mai grea.

Min.63 - Sturridge inscris pentru 2-0 cu un sut din interiorul careului. La acest scor nu vom avea prelungiri, insa Villarreal se califica daca inscrie o data.

Min.7 - Liverpool deschide scorul si anuleaza avantajul oaspetilor. Un autogol al lui Bruno Soriano de langa Sturridge.

Liverpool: Mignolet, Clyne, Toure, Lovren, Moreno, Can, Lallana, Milner, Coutinho, Firmino, Sturridge.
Villarreal: Areola, Mario, Musacchio, V. Ruiz, J. Costa, Dos Santos, Pina, Bruno, Denis, Soldado, Bakambu.

Finala este programata la Basel pe 18 mai.