Europa League

Grupa Stelei: Aalborg revine miraculos in cartile calificarii

Putini ar fi crezut ca la jumatatea fazei grupelor danezii de la Aalborg se vor afla la egalitate de puncte cu Steaua si Dinamo Kiev, mai ales dupa dusul rece primit la Bucuresti (0-6).

Danezii si-au vazut insa gospodareste de treaba si au castigat cu Rio Ave si Dinamo Kiev, astfel ca inaintea ultimelor trei meciuri emit la fel de multe pretentii la calificare precum favoritele grupei J.

Enevoldsen a deschis scorul in meciul de joi seara cu formatia ucraineana printr-un voleu din margine careului dupa o faza prelungita de atac.

Pana la pauza Aalborg a mai punctat o data prin Thomsen, sut cu latul din interiorul careului mic dupa o pasa la firul ierbii venita de la Bruhn.

Acelasi Thomsen a realizat dubla in minutele suplimentare dupa o faza similara. Centrare pe jos de pe dreapta si reluare cu latul pe jos.