Europa League

Europa League: Echipele calificate in semifinale

Europa League a programat, joi seara, de la 22:05, mansa secunda a semifinalelor competitie, trei dintre partide fiind deschise oricarui deznodamant.

Cel mai dezechilibrat meci a fost cel dintre Napoli si Wolfsburg, dupa ce echipa italiana s-a impus in tur, cu 4-1.

In aceste conditii, echipa de langa Vezuviu a fost aproape calificata in careul de asi, doar un dezastru impiedicandu-i pe italieni sa rateze prezenta in semifinale.

Nu a fost cazul de asa ceva, Napoli obtinand biletele pentru semifinale dupa 2-2 pe San Paolo. Echipa italiana a condus cu 2-0 si Wolfsburg a evitat o noua infrangere in partea secunda, nu insa si eliminarea.

Dnepr - Clubb Brugge a pornit de la 0-0 si a ramas un meci in echilibru pana in minutele de final cand ucrainenii au dat lovitura prin Skakhov in minutul 82. Un gol cat o calificare si Dnepr patrunde in semifinale fiind singura echipa din estul Europei ajunsa in aceasta faza a competitiile europene din acest sezon.

Dynamo Kiev a avut nevoie sa marcheze pe terenul Fiorentinei dupa 1-1 in tur pentru a spera la calificare, dar echipa care a castigat grupa cu Steaua s-a inclinat pe Artemio Franchi cu 2-0. Golurile au fost marcate de Gomez si Vargas.

Ciprian Tatarusanu a fost asteptat sa-si faca reintrarea in poarta gruparii din Florenta, dupa ce brazilianul Neto a gafat la ultimul meci din campionat, insa Vincenzo Montella l-a pastrat pe acesta intre buturi.

Zenit Sankt Petersburg a avut de recuperat un gol dupa infrangerea din tur cu Sevilla (1-2) si un 1-0 le-ar fi fost de ajuns rusilor pentru calificare, insa cei de la Sevilla au marcat repede si au taiat elanul gazdelor.

S-a incheiat 2-2 si Sevilla merge in semifinale.

Tragerea la sorti este programata vineri dupa pranz la Nyon.