Europa League

Chelsea o demoleaza pe Dynamo Kiev. Calificare dramatica pentru Valencia

Cunoastem primele trei echipe calificate in sferturile de finala din Europa League.

Acestea sunt Chelsea, Valencia si Napoli dupa meciurile disputate, joi seara, cu incepere de la ora 19:55.

Dupa 3-0 pe teren propriu, Chelsea a facut scor in deplasarea cu Dynamo Kiev, echipa pe care a umilit-o cu 5-0. La pauza era deja 3-0!

Atacantul francez Olivier Giroud si-a trecut in cont un hattrick in minutele 5, 33 si 59. Marcos Alonso si Hudson-Odoi au marcat celelalte goluri ale londonezilor.

Napoli si-a facut viata usoara la Salzburg prin golul marcat de polonezul Milik in minutul 14. In zadar cei de la Salzburg au mai marcat de trei ori pana la final prin Dabbur (25), Gulbrandsen (65) si Leitbeg (90+1). Napoli merge in sferturi cu 4-3 la general.

Meciul de la Krasnodar a avut drama lui, dupa ce echipa rusa a deschis scorul in minutul 85 prin Suleymanov. La 1-0 Krasnodar era calificata in sferturi, dupa ce in prima mansa Valencia se impusese, cu 2-1. La una dintre ultimele faze, Goncalo Guedes a marcat in minutul 90+3 golul de 1-1 prin care "liliecii" au obtinut calificarea.