Europa League

Besiktas o elimina pe Liverpool la penalty-uri in 16-imile Europa League

Echipele Besiktas Istanbul si FC Liverpool au avut nevoie de loviturile de departajare pentru a se alege echipa calificata in optimile de finala din Europa League.

“Cormoranii” au ajuns la Istanbul cu un avans minim luat in urma mansei tur, cand s-au impus cu 1-0, insa nu au rezistat in infernul de pe Stadionul Olimpic Ataturk, aceeasi arena pe gazonul careia obtinusera trofeul Champions League in finala cu AC Milan din 2005.

Besiktas a restabilit egalitatea la general, dupa 1-0 in 90 de minute, astfel ca s-a intrat in prelungiri, unde niciuna dintre formatii nu a mai marcat.

S-a ajuns astfel la loviturile de departajare, unde ambele echipe au executat cu sange rece primele noua penalty-uri.

Ratarea a venit din partea lui Dejan Lovren, ultimul executant al celor de la Liverpool, acesta sutand peste poarta si astfel Besiktas a obtinut calificarea in optimi cu 5-4 la loviturile de departajare.

Besiktas devine astfel prima echipa din istorie care o elimina pe Liverpool din cupele europene la loviturile de departajare. Pana acum Liverpool avea trei victorii din trei la loteria penalty-urilor.