Europa League

Benfica invinge Juventus cu un super gol pe final. Sevilla rapune Valencia in cealalta semifinala

Europa League a programat, joi seara, mansele tur in cele doua semifinale din acest sezon: Benfica-Juventus si Sevilla-Valencia.

In duelul a doua foste campioane ale Europei, Benfica si Juventus au facut o frumoasa propaganda competitiei secunde, parerea unanima fiind ca acest joc a depasit in spectaculozitate mansa tur a duelului dintre Atletico de Madrid si Chelsea din semifinalele Champions League.

“Vulturii” de la Benfica au deschis scorul dupa numai trei minute de la inceputul meciului. A fost o lovitura de la colt de pe partea stanga in directia de atac si Garay s-a intaltat imperial trimitand imparabil pentru Buffon.

Juventus avea sa rateze prima mare ocazie abia dupa pauza prin Pogba, a carui reluare cu capul a fost respinsa acrobatic in corner de portarul Artur.

In cele din urma “Batrana Doamna” din Torino a gasit drumul spre egalare gratie inspiratiei si tehnicii lui Tevez. Decarul argentinian a scos din ghete doi aparatori adversi inainte de a-l invinge pe Artur cu un sut la coltul scurt.

Era minutul 73 si pentru Juventus lectia jocului din deplasare fusese rezolvata favorabil, numai ca gazdele nu au acuzat socul si au continuat sa joace ofensiv.

Asa s-a facut ca rezerva Lima a marcat pentru 2-1 in minutele de final cu un sut absolut suberb din interiorul careului, mingea oprindu-se sub transversala.

Benfica ar fi putut face chiar 3-1 dupa alte doua minute. Acelasi Lima a traversat terenul advers de-a latul cu mingea la picior si a pasat in stanga pentru sutul lui Markovic. Mingea a ocolit de putin poarta.

La fel de adevarat este ca si oaspetii au trecut pe langa egalare prin Marchisio. Scapat pentru o secunda din marcaj, italianul a fost blocat in extremis de Artur.

S-a terminat asadar 2-1 pentru Benfica, un rezultat care plaseaza totusi echipa lusitana in pole position pentru calificarea in finala de la Torino. Pana la ultimul act al Europa League din 24 mai “Vulturii” vor mai disputa o finala tot la Torino in returul cu Juventus.

In cealalta semifinala, FC Sevilla a dispus pe Sanchez Ramon Pizjuan de Valencia in duelul suta la suta iberic propus pentru aceasta faza a competitiei. M'Bia si Bacca au marcat in prima repriza in minutele 33, respectiv 36.

Desi poate la prima vedere sa arate ca un rezultat aspru pentru Valencia, acest 0-2 este la indemana “liliecilor” dupa ce acestia au intors chiar un 0-3 cu Basel in sferturile de finala.