Europa League

Atletico Madrid cucereste Europa League

Sursă foto: facebook.com/europaleague

Echipa spaniola Atletico Madrid a castigat, miercuri seara, finala Europa League din acest sezon in fata gruparii franceze Olympique Marseille, cu 3-0 (1-0).

Asa am trait Olympique Marseille - Atletico Madrid

Un meci dominat autoritar de Atletico Madrid, formatie care isi trece in cont al treilea trofeu Europa League din istorie, dupa cele din 2010 si 2012.

Griezmann a deschis scorul la jumatatea primei reprize, dupa ce Marseille ratase prin Germain la 0-0 sansa deschiderii scorului. Scapat singur atacantul echipei din Hexagon a trimis peste poarta.

In minutul 32 Marseille a primit o grea lovitura dupa accidentarea lui Payet, principalul om de gol al echipei franceze.

La cinci minute dupa pauza Griezmann a majorat avantajul lui Atletico cu o reluare din interiorul careului.

Godin a fost aproape de 3-0 in minutul 53 cu o lovitura de cap care a trecut putin peste dupa o centrare din corner.

Intrat in locul lui Germain pentru ultimul sfert de ora, Mitroglu a ratat in minutul 81 cea mai mare ocazie a meciului pentru Marseille.

Centrare din dreapta si atacantul grec a reluat cu capul in bara, faza la care portarul Oblak era batut.

Pentru Franta este a 12-a finala europeana pierduta din cele 15 disputate, in timp ce Marseille pierde a patra finala din cinci finale.