Europa League

Astra pierde rusinos la debutul in grupele Europa League

Vicecampioana Romaniei a fost tavalita serios la Zagreb, scor 5-1, de echipa care a scos Petrolul din playoff-ul Europa League. Dinamo Zagreb a lovit de trei ori in prima repriza, de fiecare data prin algerianul Soudani, completat de Henriquez si Coric in actul secund. Golul de onoare a fost inscris de Aurelian Chitu, la meciul de debut al Astrei in grupele acestei competitii.

Forcingul de start al croatilor nu a generat ocazii mari la poarta lui Silviu Lung jr, Budescu fiind cel care a semnat primul sut periculos, in minutul 9, cand l-a culcat pe Eduardo cu o executie frumoasa din afara careului.

Croatii au deschis scorul dupa primul sfert de ora de joc, cand Ivo Pinto, ex-CFR Cluj, a livrat o centrare perfecta pentru Soudani, care a reluat imparabil cu capul din centrul careului.

Soudani a penalizat din nou apararea Astrei, la mijlocul reprizei, dupa ce a convertit in gol centrarea de la coltul terenului a lui Domagoj Antolic.

In minutul 35, Ben Youssef a trecut foarte aproape pe langa reusita de 2-1, dupa un "cap" care a trecut razant cu stalpul din stanga lui Eduardo.

La urmatorul atac, Yahaya a obtinut o lovitura libera periculoasa pentru echipa sa, de la aproximativ 20 de metri. Eduardo s-a remarcat de aceasta data printr-un plonjon spectaculos pe coltul scurt, care a anulat sutul frumos al lui Budescu.

Scorul pauzei, 3-0, a fost stabilit de acelasi Soudani, care a punctat din apropiere la mingea asezata pe tava de Wilson Eduardo.

Introdus de cateva minute pe teren, chilianul Henriquez a profitat de iesirea neconvingatoare la ofsaid a fundasilor vicecampioanei Romaniei si a inscris pentru 4-0 la prima atingere de balon, singur cu Silviu Lung jr.

Spre final, Aurelian Chitu si-a incununat debutul in tricoul Astrei cu un gol pe masura. Budescu a centrat excelent in marginea careului mic, iar Chitu s-a demarcat si a deviat decisiv in plasa.

Si pentru ca umilinta sa fie completa, un copil in varsta de doar 17 ani, pe nume Coric, a stabilit scorul final, 5-1, cu un sut superb in diagonala.

Dinamo Zagreb: Eduardo - Ivo Pinto (P. Machado 72), Simunic, Sigali, Pivaric - Ademi, Brozovic, Antolic (Coric 77) - Soudani, Cop (Henriquez 68), William Eduardo

Astra: Lung - Pliatsikas, Ben Youssef, Oros, Junior Morais - Yahaya (Florescu 74), Laban - Enache (Chitu 57), Budescu, William de Amorim - Fatai (Bukari 65)

Arbitru: Leontios Trattou (Cipru)

Cartonase galbene: Cop 5, Antolic 38, Soudani 56, Ademi 90/ Oros 36