EURO2016

Ungaria salveaza remiza cu Islanda printr-un autogol si e aproape in optimi

Nationala Ungariei a facut un pas important spre faza eliminatorie a EURO 2016 dupa egalul, scor 1-1, scos in extremis in fata Islandei in a doua partida din Grupa F.

Islanda a condus cu 1-0 dupa golul marcat din penalty de Sigurdsson din lovitura de la 11 metri in prima repriza, dar ungurii au revenit pe final de meci reusind egalarea printr-un autogol al fundasului islandez Saevarsson.

Meciul s-a incheiat cu o mare ocazie ratata de veteranul islandez Gudjohnesen, jucator care si-a facut debutul la un turneu final la aproape 38 ani.

Cu patru puncte din doua meciuri Ungaria este ca si calificata in optimile de finala, iar in meciul trei din grupa intalneste Portugalia.

Islanda, echipa neinvinsa dar cu doar doua puncte in clasament, este obligata sa invinga Austria in meciul final al Grupei F.

Pana acum s-au marcat 47 de goluri la EURO 2016 si 13 dintre acestea au fost reusite dupa minutul 85.