EURO2016

Belgia face scorul EURO 2016 cu vecinii nostri

Belgia a invins duminica seara cu scorul de 4-0 Ungaria in optimile EURO 2016. A fost un meci disputat in care belgienii puteau marca si 6-7 goluri, dar si maghiarii ar fi meritat cel putin un gol, daca nu chiar doua.

Ungaria jucase ultima oara la EURO in anul 1972, cand fusese eliminata tot de Belgia. Acum istoria s-a repetat dupa 44 de ani.

Lukaku a deschis scorul in minutul 9, dupa o lovitura libera pe care a convertit-o cu capul. Era pentru prima oara cand Ungaria era condusa la EURO 2016.

Dupa gol, actiunile s-au succedat la ambele porti, portarii Curtois si Kiraly iesind la rampa.

Belgia a sutat in bara din lovitura libera in minutul 35, dupa o faza de atac la care fusese ofsaid, insa fara sa fie acordat. Portarul Kiraly a atins o minge pe care scria gol si a trimis-o in transversala.

In minutul 41, Ungaria putea marca, dar sutul lui Lonvrencsics a trecut peste poarta lui Curtois.

Repriza a doua a fost plina de ocazii. Szalai a sutat pe langa poarta Belgiei dupa ce Hazard trimisese o minge spre poarta maghiara, Kiraly respingand peste transversala.

In minutul 66, Pinter a prins un sut excelent, dar Courtois a respins de sub bara. Un meci cu foarte multe ocazii, iar scorul era doar 1-0. Se putea intampla orice si pana la urma s-a intamplat in favoarea Belgiei.

Ungaria a trecut din nou pe langa 1-1. Juhasz a sutat foarte frumos, in diagonala, dupa un stop pe piept, mingea s-a dus pe putin pe langa bara, iar  Szalai, prin alunecare, a ratat de putin sa devieze in poarta!

A venit insa minutul 78 in care Belgia s-a dezlantuit. Hazard a pasat superb in careu, iar noul intrat Batshuayi a trimis in plasa pentru 2-0.

Imediat dupa aceea, Hazard a dus scorul la 3-0. Dupa o minge lateral stanga, Hazard a avansat spre mijlocul portii pe linia careului mare si a sutat imparabil! Un gol foarte frumos gol.

Ungaria a avut inca doua mari ocazii de gol, dar Courtois a fost din nou impecabil. Ca sa fie masa completa, Carrasco a incris pentru 4-0.

Belgia merge in sferturi, acolo unde va juca cu Tara Galilor.