EURO 2020

Thriller la Amsterdam. Olanda invinge cu emotii Ucraina dupa cel mai spectaculos meci de pana acum la EURO 2020

Revenita la un turneu final dupa doua ratari consecutive, Olanda a trecut de Ucraina, cu 3-2 (0-0), intr-un meci disputat, duminica seara, la Amsterdam, in Grupa C a Campionatului European.

Olanda a dominat autoritar prima repriza, ratand nu mai putin de cinci ocazii mari de a marca. In trei dintre randuri portarul ucrainean Buschan a intervenit decisiv.

Presiunea batavilor a dat rezultate in debutul partii secunde, atunci cand Wijnaldum, noul jucator al lui Paris Saint-Germain, a deschis scorul cu un sut din interiorul careului la o minge respinsa in fata tocmai de Buschan.

Olandezii au continuat sa preseze si au marcat relativ repede golul al doilea dupa o faza verificata de VAR.

Weghorst a marcat pentru 2-0 dupa o patrundere a lui Dumfries la care ucrainenii au solicitat fault in atac la duelul cu Mykolenko. Pana la urma arbitrajul video a considerat ca n-a fost nimic neregulamentar.

Ucraina a revenit neverosimil si a egalat dupa doua goluri marcate intr-un interval de doar cinci minute.

Mai intai Yarmolenko a redus din diferenta, in minutul 75, cu un sut superb la vinclu. Al 41-lea gol marcat de septarul ucrainean in 94 de meciuri la nationala. Doar selectionerul Andrey Shevchenko a marcat mai multe goluri (48).

Yaremchuk a egalat, in minutul 79, cu o lovitura de cap din interiorul careului dupa o centrare din lovitura libera.

Olandezii au revenit in ofensiva si au reusit pana la urma sa marcheze golul victoriei prin Dumfries din centrarea lui Ake de pe flancul stang.

Olanda: Stekelenburg – Dumfries, Timber (Veltman ’88), De Vrij, Blind (Ake ’64), Van Aanholt (Wijndal ’64) – De Roon, Wijnaldum, De Jong – Weghorst (De Jong ’88), Depay (Malen ’90). Selecţioner: Frank de Boer.

Ucraina: Bushchan – Karavaev, Zabarnyi, Matviyenko, Mykolenko – Zinchenko – Yarmolenko, Sydorchuk, Malinovskyi, Zubkov (Marlos ’13, Shaparenko ’64) – Yaremchuk. Selecţioner: Andrey Shevchenko.

Meciul a fost arbitrat de germanul Felix Brych.