EURO 2020

Spania ramane fara victorie dupa doua meciuri la EURO 2020

Dubla campioana europeana Spania nu a reusit decat un 1-1 la Sevilla contra Poloniei, sambata seara, in al doilea meci disputat in Grupa E a Campionatului European.

Un rezultat in urma caruia formatia pregatita de Luis Enrique ramane fara victorie la acest turneu final, acumuland doar doua puncte in doua meciuri.

Profita Suedia care ramane pe prima pozitie, cu 4 puncte, urmata de Slovacia, cu 3 puncte.

In etapa finala se infrunta Spania cu Slovacia la Sevilla si Polonia cu Suedia la Sankt Petersburg.

O grupa deschisa oricarui rezultat pana la ultimul fluier al rundei finale.

Spania a dezamagit din nou in meciul jucat pe La Cartuja in pofida deschiderii scorului prin Morata in minutul 25. A fost al 20-lea gol marcat de acesta pentru nationala La Rioja.

Gerard Moreno a trimis spre poarta din 16 metri si Morata a pus piciorul in sase metri reluand in poarta. O reusita care a avut nevoie de VAR pentru a fi validata.

Dubla ocazie ratata de Polonia in minutul 42, cand Swiderski a sutat in bara, mingea a revenit la Lewandowski si portarul Unai Simon a intervenit salvator.

De o centrare perfecta a avut nevoie Lewandowski pentru a restabili egalitatea la noua minute dupa pauza cu o lovitura de cap excelent plasata in dreapta portarului.

La trei minute dupa egalarea polonezilor arbitrajul video a intervenit la talpa pusa de Moder lui Gerard in careu si centralul a dictat lovitura de la 11 metri pentru Spania.

Acelasi Gerard in pofida cutumelor din fotbal a executat si a ratat, trimitand in bara.

Spania a ratat cu sase minute inaintea finalului o buna ocazie de a marca golul victoriei prin Morata. Portarul Szczęsny a intervenit decisiv blocand mingea in doi timpi.

La doar 17 ani si 246 de zile polonezul Kacper Kozlowski a devenit cel mai tanar jucator care a evoluat vreodata la un Campionat European.

Acesta a doborat recordul stabilit de englezul Jude Bellingham (17 ani si 349 de zile) in meciul Anglia – Croatia de la aceasta editie a EURO 2020.

Spania: Simon - M. Llorente, Laporte, P. Torres, Alba – Koke (Sarabia ’68), Rodri, Pedri - Gerard Moreno (Fabian ’68), Morata (Oyarzabal ’87), Dani Olmo (Torres ‘61). Selecţioner: Luis Enrique.

Polonia: Szczesny - Bereszynski, Glik, Bednarek (Dawidowicz ’85) - Jozwiak, Moder (Linetty ’85), Klich (Kozlowski ’55), Puchacz – Swiderski (Frankowski ’68), Lewandowski, Zielinski. Selecţioner: Paulo Sousa.

Partida a fost arbitrată de italianul Daniele Orsato.