EURO 2020

Slovacia invinge Polonia in superioritate numerica. Ovidiu Hategan a acordat primul rosu de la EURO 2020

In primul meci al Grupei E la EURO 2020, Slovacia a invins Polonia, cu 2-1, partida in care centralul Ovidiu Hategan l-a eliminat pe decarul polonez Grzegorz Krychowiak pentru doua galbene.

Slovacia a deschis scorul contrar cursului jocului, in minutul 18, printr-un autogol atribuit portarului polonez Szczęsny la sutul lui Mak pe coltul scurt. Trimisa in bara mingea a deviat in spatele lui Szczęsny si apoi a intrat in poarta.

Avantajul slovacilor a fost anulat de Polonia dupa prima faza a partii secunde. Linetty a restabilit egalitatea cu un sut din interiorul careului in minutul 45 si 32 de secunde.

Acesta este al doilea cel mai rapid gol marcat intr-o repriza secunda la un Campionat European, dupa reusita lui Marcel Coras in Romania – Germania la EURO 1984. Coras marcase pentru Romania in minutul 45 si 21 de secunde.

Polonia a ramas in inferioritate numerica din minutul 62, cand Ovidiu Hategan l-a eliminat pe Krychowiak pentru al doilea cartonas galben.

In minutul 69 Slovacia a revenit la conducere prin Škriniar cu un sut in forta din interiorul careului dupa o lovitura de la coltul terenului.

Chiar si in inferioritate numerica Polonia a fost aproape de egalare in minutul 90 la sutul fundasului Bednarek din interiorul careului. Mingea a trecut putin pe langa poarta Slovaciei.

Polonia ramane cu o singura victorie in ultimele opt meciuri internationale.

Pentru Slovacia este doar al doilea succes din istorie la Campionatul European.

Polonia: Szczesny - Bereszynski, Glik, Bednarek, Rybus (Puchaz '74) - Linetty (Frankowski '74), Krychowiak, Klich (Moder '85) - Jozwiak, Lewandowski, Zielinski (Swiderski '85). Selecţioner: Paulo Sousa.

Slovacia: Dubravka - Pekarik (Koscelni '79), Satka, Skriniar, Hubocan - Kucka, Hromada (Hrosovsky '79) - Haraslin (Duris '87), Hamsik, Mak (Suslov '87)- Duda (Gregus '90). Selecţioner: Stefan Tarkovic.

Meciul a fost arbitrat de Ovidiu Haţegan, ajutat de Radu Ghinguleac şi Sebastian Gheorghe.