EURO 2020

Portugalia invinge Ungaria la Budapesta. Cristiano Ronaldo, nou record in fotbalul european

Detinatoarea titlului european a debutat la EURO 2020 cu victorie la Budapesta in fata Ungariei, scor 3-0 (0-0), intr-o partida din Grupa F.

Asa am trait Ungaria - Portugalia 0-3

Portugalia a transat disputa dupa minutul 85, timp in care Ungaria a rezistat eroic si chiar a reusit sa marcheze un gol invalidat pentru o pozitie afara din joc.

Dupa golul anulat Ungariei in minutul 80 portughezii au marcat de trei ori. Guerreiro a deschis balul in minutul 85 cu un sut deviat din interiorul careului.

Un minut mai tarziu Portugalia a obtinut lovitura de la 11 metri, un penalty transformat de Cristiano Ronaldo cu o executie sigura.

Liderul Portugaliei si-a trecut in cont dubla in prelungirile partidei dupa o faza in care a driblat si portarul.

Cristiano Ronaldo ajunge la cota 11 goluri marcate la Campionatul European, devenind lider absolut la acest capitol.

Inaintea meciului CR7 se afla la egalitate cu Michel Platini, care marcase 9 goluri la EURO 1984.

Ronaldo mai are doar trei goluri pana la recordul international detinut de iranianul Ali Daei (109 goluri).

Ungaria: Gulacsi – Botka, Orban, At. Szalai – Lovrencsics, Kleinheisler (Siger ’78), A. Nagy, Schafer (Nego ’65), Fiola (Varga ’89) – Ad. Szalai, Sallai (Schon ’77). Selecţioner: Marco Rossi.

Portugalia: Rui Patricio – Semedo, R. Dias, Pepe, Guerreiro – Danilo, W. Carvalho (Sanches ’81), B. Fernandes (Moutinho ’89) – Ronaldo, Diogo Jota (A. Silva ’81), B. Silva (R. Silva ’71). Selecţioner: Fernando Santos.

Meciul a fost arbitrat de turcul Cuneyt Cakir.