1
Franta
Griezmann 67'

Asa am trait Ungaria - Franta 1-1

Budapesta a gazduit meciul Ungaria - Franta din Grupa F a Campionatului European. Partida a fost live text in aceasta pagina, sambata, de la ora 16:00.

17:56

S-a terminat meciul dupa o ultima actiune a Frantei. Centrare a lui Digne in careu si Varane a reluat cu capul pe langa poarta.

82'

Gulacsi retine sutul lui Tolisso de la distanta.

82'

Mbappe nu-l poate invinge nici acum pe Gulacsi. Interventie decisiva a portarului maghiar.

75'

Deschamps muta in ofensiva cu Giroud in locul lui Benzema. De asemenea a intrat Tolisso in locul lui Pogba.

68'

Pentru Griezmann este al 7-lea gol la Campionatul European. Doar Cristiano Ronaldo (11) si Michel Platini (9) au mai multe goluri la EURO.

67'

Gol Griezmann!

Franta egaleaza prin Griezmann cu un sut din interiorul careului dupa o faza creata de Mbappe.

66'

In cealalta jumatate Sallai obtine lovitura libera in duel cu Pavard.

64'

Mbappe incearca o noua patrundere in careu. Este blocat de Szalai.

59'

Contraatac al Frantei prin Dembele. Sut in forta pe coltul scurt blocat de Gulacsi. Mingea a lovit si bara.

51'

Botka il ataca dur din spate pe Mbappe.

49'

Pogba centreaza in forta in fata portii. Respinge portarul maghiar, dar mingea ramane la francezi.

46'

S-a reluat jocul. Nicio modificare in cele doua formatii.

16:52
16:51

Pauza la Budapesta. Ungaria intra in avantaj la cabine.

45'

Gol Fiola!

Ungaria deschide scorul prin Fiola. Patrundere in viteza pe langa Varane si finalizare cu sut pe coltul scurt.

45'

Prima repriza e prelungita cu 5 minute.

42'

Fanion ridicat la patrunderea lui Benzema.

39'

Pogba calcat pe picior de Fiola.

33'

Mbappe trece de doi adversari in careul maghiar si trage pe langa poarta.

29'

Mbappe intoarce mingea cu calcaiul pentru Benzema si exteriorul acestuia din pozitie centrala singur cu portarul trece alaturi.

26'

Griezmann suteaza dintr-o lovitura libera direct in Nikolic. I-a dat capul pe spate si arbitrul intervine oprind meciul.

26'

Szalai nu mai poate continua si se indreapta direct spre vestiare. Intra Nikolic pentru Ungaria.

25'

Pauza de hidratare la Budapesta. Sunt 28 de grade la umbra si probabil undeva la peste 30 la nivelul terenului.

21'

O noua sansa irosita de Mbappe. De aceasta data pasa a venit de la Benzema.

17'

Mbappe aproape de gol dupa centrarea lui Digne din flancul stang. S-a inaltat atacantul francez si a reluat cu capul pe langa poarta.

14'

Gulácsi intervine decisiv la sutul lui Benzema, apoi se ridica fanionul la Griezmann.

10'

Corner pentru Ungaria. Intervine Lloris cu siguranta. Maghiarii incep cu entiziasm acest meci fiind impinsi din spate de zecile de mii de fani.

5'

Botka ramane in careul francez dupa o faza fixa. Nu e cazul de interventia VAR-ului.

1'

A inceput meciul de la Budapesta.

0'

UNGARIA: Gulacsi, Botka, Orban, Attila Szalai, Nego, Kleinheisler, Nagy, Schafer, Fiola, Sallai, Adam Szalai.

FRANTA: Lloris, Pavard, Varane, Kimpembe, Digne, Kante, Pogba, Rabiot, Griezmann, Benzema, Mbappe.

14:27

Avancronica

Franta vine dupa cinci meciuri castigate la rand fara gol primit. Din 2007 in mandatul lui Raymond Domenech francezii n-au mai avut sase meciuri in care n-au primit gol.

Infrangerea suferita in fata Portugaliei a pus capat unei serii de 11 meciuri fara infrangere pentru Ungaria.

Ultima oara Franta a invins Ungaria, in mai 2005, cu 2-1 intr-un meci amical in care marcau Djibril Cisse si Florent Malouda pentru “cocosi”, iar Ungaria era antrenata de fostul mare international german Lothar Matthaus.

Franta a castigat ultimele cinci intalniri cu Ungaria, cu 12 goluri marcate si doar doua primite.

Ultima victorie a maghiarilor in fata Frantei dateaza din mai 1976, cand Laszlo Fekete marca golul victoriei intr-un amical disputat la Budapesta.

Doar de doua ori s-au mai intalnit Ungaria si Franta la turneele finale, ambele de Cupa Mondiala, si de fiecare data victoria a revenit “cocosilor”, 3-1 in 1978 si 3-0 in 1986.

Cu toate acestea, Franta a castigat doar o singura data in opt meciuri pe terenul Ungariei, un 3-1 in 1990 la Budapesta, meci in care marele Eric Cantona isi trecea in cont o dubla.