0
0
Suedia

Asa am trait Spania – Suedia 0-0

Confruntarea din Grupa E a tinut capul de afis, luni, in a patra zi de competitie la EURO 2020, turneu final care a inceput in forta cu o medie de peste 2.5 goluri pe meci.

00:02

90'

Se loveste mingea de Sarabia la centrarea lui Alba. Retine Olsen si aceasta minge.

90'

Moreno nu prinde cadrul portii cu un sut din interiorul careului.

90'

6 - minute de prelungire.

90'

Formidabil scoate poartarul Olsen capul lui Moreno dupa o centrare perfecta din dreapta.

89'

Macina in gol Spania. Nici macar introducerea lui Moreno in atac n-a schimbat jocul Spaniei.

78'

Olsen respinge o centrare sutata din afara careului. Spania ataca cu toate liniile in cautarea golului.

73'

Un picior salvator al lui Danielson face ca tabela sa ramana nemodifica. Din nou Olmo a aparut la finalizare.

66'

Dubla inlocuire la iberici: Sarabia in locul lui Morata si Alcantara in locul lui Rodri.

60'

Cu doar trei jucatori in atac Suedia e aproape de gol. Isak a ramas in posesie fiind atacat de trei adversari si a centrat in fata portii pentru Berg. Reluare a acestuia pe langa.

54'

Lustig este avertizat pentru un fault in atac.

46'

22:48

Pauza la Sevilla.

45'

Olsen respinge in lateral un sut in forta de la distanta trimis de Olmo. A doua ocazie a Spaniei care il are in prim plan pe Olmo.

41'

Isak rateaza deschiderea scorului pentru Suedia. O prima fisura in apararea spaniola. Llorente a intervenit decisiv si n-a fost departe de un autogol.

38'

Morata se trezeste singur cu mingea in careul advers dupa eroarea lui Danielson. Sut pe langa poarta dintr-o pozitie singur cu Olsen.

36'

Larsson centreaza pe poarta si-l obliga pe Unai Simon sa respinga in corner.

33'
30'

Olmo centreaza pentru Koke. Reluare peste poarta lui Olsen.

26'

Suedia are o posesie de doar 19 la suta pana acum. Aproape ca n-au atins mingea scandinavii.

22'

Koke reia pe langa poarta suedeza dupa o respingere gresita a lui Lustig.

16'

Olsen respinge lovitura de cap a lui Olmo din sapte metri.

11'

Lovitura libera pentru Spania. Koke trimite in careu de unde resping pentru moment suedezii.

3'

Primul corner al meciului apartine Spaniei la centrarea lui Ferran Torres.

1'

Meciul este arbitrat de slovenul Slavko Vinčić.

1'

A inceput meciul cu Suedia in posesie.

22:02

Din aceasta cauza intarzie putin startul meciului de la Sevilla.

22:01

Sunt probleme la una dintre porti. Plasa nu este prinsa cum trebuie langa bara.

21:09

SPANIA: Simón - M.Llorente, P.Torres, Laporte, Alba - Rodri, Pedri, Koke - Olmo, Ferran Torres, Morata.

SUEDIA: Olsen - Lustig, Lindelöf, Danielson, Augustinsson - Larsson, Ekdal, Olsson, Forsberg - Berg, Isak.

21:09

Cotele oferite de BETANO
Spania - 1.37 | Egal - 5.37 | Suedia - 11.85

Meciul dintre Spania si Suedia se disputa la Sevilla pe Estadio La Cartuja, iar gazdele nu vor putea miza pe Sergio Busquets, in izolare dupa confirmarea pozitivarii cu covid.

Din aceleasi motive vor lipsi de la Suedia jucatorii Dejan Kulusevski si Mattias Svanberg.

Va fi a patra confruntare intre cele doua echipe la un turneu final. Spania le-a castigat pe ultimele doua, 2-1 la EURO 2008 si 1-0 la Cupa Mondiala din 1978.

Intr-un singur meci din ultimele 12 contra Suediei spaniolii n-au reusit sa marcheze.

Cele doua echipe au facut parte din aceeasi grupa cu Romania in preliminariile pentru EURO 2020.

Spania a obtinut patru puncte din confruntarile cu Suedia, dupa 3-0 pe teren propriu si 1-1 in deplasare.

Suedia a invins Spania doar de trei ori in 14 meciuri directe, ultima oara in octombrie 2006, cu 2-0, intr-un meci din preliminariile EURO 2008.

Din ultimele cinci meciuri inaugurale la un turneu major Spania a castigat unul singur, cel cu Cehia (1-0) de la EURO 2016.

Pentru Spania va fi a 11-a aparitie la un Campionat European, iar la ultimele sase editii spaniolii au depasit faza grupelor de cinci ori. Doar in 2004 au parasit competitia dupa grupe.

Interesant este ca ultimele 37 de goluri marcate de Spania la Campionatul European au venit in urma unor executii din interiorul careului.

De cealalta parte, Suedia a pierdut sase din ultimele opt meciuri la Campionatele Europene. Singura victorie a fost obtinuta contra Frantei in 2012.

Suedia a atins faza semifinalelor la editia gazduita in 1992, cea mai buna performanta din cele sase participari de pana acum la un EURO.

Nordicii au parasit competitia dupa faza grupelor la ultimele trei Campionate Europene la care au participat.