2
Cehia
Schick 50' 42'

Asa am trait Scotia - Cehia 0-2

Scotia a revenit dupa 23 de ani la un turneu final si a jucat pe teren propriu, la Glasgow, in fata unei echipe care joaca la al saptelea turneu final european consecutiv. Meciul Scotia - Cehia a fost live text in aceasta pagina, luni, de la ora 16:00.

17:52

Final de meci.

76'

McTominay suteaza peste poarta cehilor din coltul careului de sase metri.

65'

O noua interventie decisiva a portarului Vaclik cu piciorul. Aproape de gol Scotia prin Dykes.

62'

Vaclik blocheaza din fata lui Dykes. Continua asaltul scotienilor la poarta cehilor.

62'

Scotia din nou aproape de gol. Sutul lui Armstrong deviat in corner.

57'

50'

Gol Schick!

Gol marcat din apropierea centrului terenului. Patrick Schick inscrie de la peste 45 de metri, surprinzandu-l iesit din poarta pe Marshall.

49'

Formidabila interventia portarului Vaclik la o minge deviata de un coechipier. Kalas aproape de un autogol.

48'

Scotia aproape de egalare la sutul lui Hendry care loveste transversala.

47'

Cehia aproape de golul doi. Marshall se opune in extremis sutului trimis de Darida.

46'

Incepe repriza secunda. Scotia a mutat ofensiv cu Adams in locul lui Christie.

16:48

Pauza pe Hampden Park. Cehia intra in avantaj la cabine, scor 1-0.

45'
43'

Pentru Patrick Schick este al 12-lea gol in doar 27 de meciuri pentru nationala Cehiei. Al 9-lea pe lista marcatorilor din toate timpurile pentru aceasta nationala.

42'

Gol Schick!

Cehia deschide scorul la Glasgow prin Patrick Schick. Detenta impresionanta si o lovitura de cap plasata in dreapta lui Marshall.

40'

Corner pentru Cehia dupa minute bune de dominare a scotienilor.

32'

Interventie salvatoare a portarului Vaclik la sutul lui Robertson. Mingea se ducea sub bara.

27'

Se aud pentru prima data si cei aproape 2500 de fani ai cehilor.

18'

Dykes reia putin pe langa poarta Cehiei dupa o actiune a lui Robertson.

15'

Marshall se opune golului la sutul lui Schick, decarul cehilor. Prima ocazie a Cehiei in acest meci.

5'

Scotia aproape de gol prin McGinn. Acesta obtine cornerul care e intampinat cu urale din tribune.

1'

A inceput meciul de pe Hampden Park (Glasgow).

0'
15:54

SCOTIA: Marshall, Hanley, Cooper, Hendry, O'Donnell, Armstrong, McGinn, McTominay, Robertson, Dykes, Christie.

CEHIA: Vaclik, Coufal, Celustka, Kalas, Boril, Soucek, Kral, Masopust, Darida, Jankto, Schick.

11:13

Cotele oferite de CASA Pariurilor
Scotia - 2.72 | Egal - 3.05 | Cehia - 3.05

11:11

Avancronica

Pentru Scotia este prima aparitie la un turneu final dupa Cupa Mondiala din Franta 1998.

Pe Hampden Park din Glasgow sunt asteptati 12.000 de suporteri, majoritatea scotieni.

Este al doilea meci din Grupa D, dupa ce Anglia a invins Croatia, cu 1-0.

Scotia a castigat ultimele trei meciuri cu Cehia, aceasta fiind insa prima lor confruntare la un turneu final.

Pentru Scotia va fi a 11-a prezenta la un turneu major, Mondial sau European, si prima la EURO dupa editia gazduita de Anglia in 1996.

Niciodata pana acum scotienii n-au depasit faza grupelor.

Cehia participa pentru a 10-a oara la un Campionat European, incluzand aici si Cehoslovacia, campioana din 1976.

Incepand cu editia Anglia 96 cehii s-au calificat la sapte turnee finale europene la rand. Doar Germania (13) si Franta (8) au mai multe participari.