2
Ucraina
Yaremchuk 79' Yarmolenko 75'

Asa am trait Olanda - Ucraina 3-2

Olanda si Ucraine s-au infruntat, duminica seara, de la ora 22:00, intr-un meci din Grupa C programat la Amsterdam.

23:52

Final de partida. Olanda castiga in extremis in fata Ucrainei de departe cel mai spectaculos meci de la acest EURO 2020.

88'

De Boer rupe ritmul cu o schimbare. Intra De Jong in locul lui Weghorst.

85'

Gol Dumfries!

Olanda revine la conducere dupa o faza prelungita de atac. Ake a centrat din flancul stang si Dumfries a inscris cu capul la coltul lung. Un gol care i se poate pune in carca lui Buschan, portarul ucrainean.

79'

Gol Yaremchuk!

Ucraina egaleaza dupa o faza fixa. Centrare din lovitura libera si Yaremchuk inscrie cu o lovitura de cap pentru un neverosimil 2-2.

75'

Gol Yarmolenko!

Ucraina reduce din diferenta dupa o super executie din partea lui Yarmolenko. Un sut la vinclu din marginea careului. Al 41-lea gol in 94 de meciuri pentru septarul ucrainean la nationala.

71'

Stekelenburg retine sutul lui Yaremchuk din marginea careului. Un sut pentru caseta statistica.

61'

Un gol validat dupa interventia VAR-ului.

60'

58'

Gol Weghorst!

Olanda marcheaza golul doi prin Weghorst dupa o faza la care ucrainenii au cerut fault in atac la patrunderea lui Dumfries. Acesta l-a busculat pe Mykolenko.

55'

Buschan retine sutul lui Weghorst. Olanda vrea sa inchida meciul repede.

52'

Gol Wijnaldum!

Olanda deschide scorul prin Wijnaldum. Sut in forta din 12-13 metri dupa o minge respinsa in fata de portarul Buschan.

50'

Interventie a lui Buschan in fata lui Weghorst.

46'

A inceput repriza a doua.

22:47

Pauza la Amsterdam dupa cea mai antrenanta repriza de la acest EURO 2020.

45'

Faza rapida de atac a Ucrainei cu Marlos si Yarmolenko in prim plan. Ramane 0-0 pe tabela. Un minut de prelungire pentru prima repriza.

43'

Depay cade in careul ucrainean. Nu se acorda nimic.

39'

Buschan se remarca a treia oara in aceasta repriza. Interventie salvatoare la sutul lui Wijnaldum. Olanda continua sa atace si Dumfries reia defectuos cu capul pe langa poarta.

38'

12.000 de spectatori asista la partida de la Amsterdam (25% din capacitatea arenei Johan Cruyff).

36'

Weghorst obtine cornerul dintr-o faza care parea incheiata pentru Olanda.

30'

Un nou atac bun al Ucrainei. Yarmolenko suteaza in bratele lui Stekelenburg.

27'

Ce interventie a portarului Bushchan din fata lui Weghorst, varful Olandei.

23'

Zynchenko face semne disperate catre colegii sai sa se calmeze.

22'

Interventie decisiva cu piciorul a portarului ucrainean Bushchan. Meciul are in continuare un ritm foarte bun.

22'

Yarmolenko patrunde in careul advers, intoarce mingea si pana la urma nu iese nimic.

18'
17'

Offside la Depay.

15'

Yaremchuk trimite in bratele lui Stekelenburg. O minge de control. Ucraina a reusit sa treaca peste iuresul ofensiv al olandezilor.

13'

Se face modificarea, cu Marlos in locul lui Zubkov.

10'

Probleme pentru Zubkov. Este chemat de la incalzire Marlos, un jucator nascut in Brazilia si naturalizat de Ucraina.

8'

Olanda domina autoritar debutul meciului si Dumfries rateaza de putin poarta cu un sut in forta din interiorul careului.

5'

O noua interventie salvatoare a portarului ucrainean la sutul lui Dumfries din interiorul careului.

2'

Depay aproape de gol la o faza din actiune.

1'

A inceput meciul de la Amsterdam arbitrat de germanul Felix Brych. Olanda revine la un turneu final, dupa ratarea EURO 2016 si a CM 2018.

20:55

OLANDA: Stekelenburg - Timber, De Vrij, Blind - Dumfries, De Jong, Wijnaldum, De Roon, Van Aanholt - Depay, Weghorst.

UCRAINA: Bushchan - Karavaev, Zabarnyi, Matviyenko, Mykolenko - Malinovskiy, Sydorchuk, Zinchenko - Yarmolenko, Yaremchuk, Zubkov.

14:17

Avancronica

Olanda si Ucraina se intalnesc pentru prima data la un turneu final.

Cele doua echipe s-au mai intalnit in amicale, Olanda castigand cu 3-0 in 2008, pentru ca doi ani mai tarziu disputa sa se incheie la egalitate, scor 1-1.

Este primul meci pentru Olanda pe Johan Cruyff Arena din Amsterdam dupa semifinala cu Italia pierduta la EURO 2000.

Olanda a inregistrat doar doua remize in ultimele 22 de meciuri la turneele finale majore.

Esecul inregistrat in fata Danemarcei, scor 0-1, la EURO 2012, este singura infrangere a batavilor in ultimele 12 meciuri inaugurale la turneele finale.

Ucraina n-a depasit faza grupelor la precedentele doua aparitii la Campionatul European.

Dupa victoria din fata Suediei la EURO 2012, Ucraina a pierdut urmatoarele cinci meciuri.

Ucraina detine recordul de meciuri fara gol marcat la Campionatul European (5).