3
0
Rusia

Asa am trait Belgia - Rusia 3-0. Dubla reusita de Lukaku

Sambata seara am transmis live text in aceasta pagina meciul dintre lidera mondiala Belgia si Rusia, echipa care joaca pe teren propriu la Sankt Petersburg. Partida a inceput la ora 22:00.

23:53

90'

Miranchuk trimite peste poarta belgiana dintr-o lovitura libera.

89'

Gol Lukaku!

Belgia pune cireasa pe tort prin Romelu Lukaku care devine golgeterul competitiei cu dubla din acest meci.

71'

Eden Hazard isi face intrarea pe teren. Mertens este jucatorul inlocuit.

61'

Doar al doilea corner pentru Belgia in acest meci.

58'

Ataca mai mult Rusia in aceasta repriza, fara insa a pune probleme portii belgiene pana acum.

54'

Tentativa de sut din partea rusilor prin Golovin. Se opune Alderweireld.

46'

A inceput repriza secunda.

22:50

Antonio Mateu Lahoz din Spania pune capat primei reprize. O prima parte dominata autoritar de Belgia.

45'

Carrasco aproape de 3-0 cu un sut din interiorul careului. Mingea s-a dus putin peste poarta.

35'

Gol Meunier!

Continua erorile din apararea Rusiei si Meunier inscrie golul de 2-0 cu un sut din interiorul careului la mingea respinsa in fata de portarul rus.

13'

10'

Gol Lukaku!

Belgia deschide scorul prin golgeterul ei, Romelu Lukaku. Acesta profita de o eroare in centrul apararii ruse si inscrie cu stangul.

1'

A inceput meciul de la Sankt Petersburg. Rusia a avut lovitura de incepere.

20:59

BELGIA: Courtois - Alderweireld, Boyata, Vertonghen - Castagne, Dendoncker, Tielemans, T. Hazard - Mertens, Lukaku, Carrasco.

RUSIA: Shunin - Fernandes, Barinov, Semenov, Dzhikiya, Zhirkov - Ozdoev, Zobnin, Kuzyaev - Dzyuba, Golovin.

19:11

Cotele oferite de CASA Pariurilor
Belgia - 2.02 | Egal - 3.40 | Rusia - 4.25

13:51

AVANCRONICA

Belgia este lidera mondiala in ierarhia FIFA Coca-Cola a echipelor nationale.

Marele absent al acestui meci cu Rusia este mijlocasul Kevin De Bruyne, inca nerefacut dupa accidentarea suferita la nas in finala UEFA Champions League.

Rusia l-a pierdut pe mijlocasul Andrei Mostovoy cu o zi inaintea debutului la turneul final, acesta fiind testat pozitiv cu covid.

Roman Yevghenyev a fost convocat in lotul de 26 al Rusiei.

Aceasta este a sasea confruntarea intre Belgia si Rusia la un turneu final major si prima la Campionatul European.

Rusia (ca URSS) a castigat primele doua intalniri, in 1970 si 1982. De atunci Belgia a castigat celelalte trei confruntari directe.

Belgia a fost prima echipa calificata la EURO 2020 si participa la al saselea turneu final de Campionat European.

Este doar pentru a doua oara cand Belgia se califica consecutiv la doua turnee finale, dupa dubla 1980-1984.

Belgia n-a cunoscut remiza in ultimele 12 meciuri la Campionatul European (5 victorii / 7 infrangeri).

Doar doua echipe au incheiat preliminariile cu procentaj maxim: Italia si Belgia!

In plus, Belgia a fost echipa cu cel mai bun atac din preliminarii (40 de goluri), propunand in acelasi timp cea mai buna aparare (3 goluri primite).

Cea mai buna performanta a Rusiei la un Campionat European dupa destramarea URSS (campioana din 1960) a fost semifinala atinsa in 2008, cand rusii au fost invinsi de Spania (3-0).