EURO 2020

Germania revine de la 0-1 si zdrobeste Portugalia la Munchen

Rabufnire de orgoliu din partea nemtilor care au trecut peste infrangerea cu Franta din primul meci si golul incasat de la Cristiano Ronaldo in debutul partidei cu Portugalia. Fosta campioana mondiala s-a impus cu un categoric 4-2 si obtine primele puncte in Grupa F.

Portugalia devine prima detinatoare a trofeului care incaseaza patru goluri la editia urmatoare a Campionatului European.

Un inceput de partida cum nu se poate mai bun pentru lusitani, dupa ce au fost scapati de VAR de un gol marcat de Germania, dupa care Cristiano Ronaldo a deschis scorul in urma unei faze de toata frumusetea care i-a mai avut in prim plan pe Bernardo Silva si Diogo Jota.

Germania a intors rezultatul pana la pauza prin doua autogoluri. Primul trecut in dreptul lui Dias (min.35) si al doilea in dreptul lui Guerreiro cinci minute mai tarziu.

Portarul Rui Patricio s-a opus golului in finalul reprizei la sutul lui Gnabry pe contraatac.

Primul gol curat al Germaniei la sapte minute dupa pauza prin Havertz din pasa lui Gosens, acesta din urma trecand ca prin branza de apararea lusitana in flancul ei drept.

Gosens avea sa-si incununeze evolutia foarte buna cu golul de 4-1 marcat in minutul 61 din centrarea lui Kimmich. Finalizare cu capul din fata portii.

Portugalia a redus din diferenta prin Diogo Jota (min.69) din recentrarea lui Ronaldo. O faza analizata si validata de VAR.

Franta conduce grupa, cu 4 puncte, urmata de Germania si Portugalia (fiecare cu 3 puncte), in timp ce Ungaria are un punct.

In ultima etapa sunt programate meciurile Germania – Ungaria la Munchen si Franta – Portugalia la Budapesta intr-o reeditare a finalei EURO 2016.

Portugalia; Rui Patricio – Semedo, Ruben Dias, Pepe, Guerreiro – W. Carvalho (R. Silva ’58), Danilo, B. Silva (Sanches ’46), B. Fernandes (Moutinho ’64), Diogo Jota (A. Silva ’83) – Ronaldo. Selecţioner: Fernando Santos.

Germania: Neuer – Ginter, Hummels (Can ’62), Rudiger – Kimmich, Gundogan (Sule ’73), Kroos, Gosens (Halstenberg ’62) – Havertz (Goretzka ’73), Gnabry (Sane ’87), Muller. Selecţioner: Joachim Low.

Partida a fost arbitrată de englezul Anthony Taylor.