EURO 2020

Anglia castiga in premiera meciul inaugural la un Campionat European. Bellingham, cel mai tanar jucator din istoria competitiei

Golul marcat de Raheem Sterling in minutul 58 a facut diferenta intre Anglia si Croatia, duminica, in primul meci din Grupa D la EURO 2020. O partida disputata pe Wembley din Londra in prezenta a 22.500 de spectatori

Meciul gazduit de stadionul Wembley a inceput abrupt si Anglia a ratat deschiderea scorului in minutul 6 prin Foden. Bara i-a salvat pe croati la sutul jucatorului legitimat la Manchester City.

Dupa ce au temperat avantul de inceput al englezilor, Croatia s-a vazut periculoasa la poarta engleza in minutul 27, cand Perisic a trimis peste poarta dupa o centrare din dreapta.

Croatia a inceput mai bine partea secunda dar, contrar cursului jocului, Anglia a deschis scorul in minutul 58 prin Sterling cu un sut din centrul careului. O faza creata de patrunderea lui Philips.

Vicecampioana mondiala a reactionat imediat si Rebic a trecut pe langa egalare cu un sut din interiorul careului.

Pentru Anglia este prima data in istoria participarilor la Campionatul European cand castiga meciul inaugural din grupa.

La 17 ani si 349 de zilei, Jude Bellingham a devenit cel mai tanar jucator care a evoluat vreodata la un turneu final de Campionat European.

Jucatorul englez legitimat la Borussia Dortmund a doborat recordul olandezului Jetro Willems (18 ani si 71 de zile) cand a fost introdus in locul lui Harry Kane, cu opt minute inaintea finalului.

Anglia si-a luat revansa in fata Croatiei dupa infrangerea din semifinalele Cupei Mondiale 2018 si a ratarii prezentei la EURO 2008.

Infrangerea Croatiei confirma rezultatele slabe din partidele amicale dinaintea Campionatului European, 1-1 cu Armenia si 0-1 cu Belgia.

Din Grupa D mai fac parte Scotia si Cehia, echipe care se vor intalni luni la Glasgow.