Echipa Nationala

Romania termina in genunchi preliminariile EURO 2020

Ce a inceput prost s-a terminat si mai prost pentru nationala Romaniei in preliminariile EURO 2020, turneu final la care mai putem ajunge doar printr-o minune la cum am aratat in ultimele meciuri oficiale.

Romania incheie oficial campania de calificare cu un 0-5 pe terenul Spaniei, echipa cu doua clase peste ceea ce a aratat prima noastra reprezentativa. Si aceasta in conditiile in care de la iberici au lipsit multi dintre titulari.

La pauza era deja 4-0 pentru Spania, un scor care de altfel se putea intampla si pe Arena Nationala in tur raportat la numarul de ocazii.

Doar opt minute a rezistat Romania pe Wanda Metropolitano din Madrid in fata acestei masinarii infernale de pasat care este Spania.

Golul de 1-0 marcat de Fabian Ruiz in minutul 8 fusese prefata de bara lui Cazorla si de golul anulat lui Gaya pentru un fault in atac.

Romania a ratat egalarea la cea mai mare ocazie din meci prin Puscas in minutul 12. Scapat singur cu portarul dupa o eroare in centrul defensivei spaniole, atacantul roman l-a luat la tinta pe portar.

In minutul 28 arbitrul din Belarus a inchis ochii la un fault comis asupra lui Coman la limita suprafetei de pedeapsa. Se putea acorda penalty.

Moreno a facut 2-0 in minutul 33 cu o lovitura de cap la care Tatarusanu putea face mai mult. Cel putin asa a fost impresia de la distanta.

Acelasi Moreno si-a trecut in cont dubla in minutul 43, pentru ca autogolul lui Rus din secventele de final ale primei reprize sa consfinteasca rezultatul pauzei. Unul dureros pentru noi.

In partea secunda Spania a mai marcat o data in minutul 90 prin Oyarzabal cu un sut din afara careului.

Un 5-0 care nu lasa loc de prea multe interpretari si care deschide o perspectiva mai degraba rezervata in privinta meciului de baraj din martie.

Spania: Kepa - Carbajal, Sergio Ramos (Raul Albiol '63), Inigo Martinez, Gaya - Fabian Ruiz, Busquets, Saul - Gerard Moreno (Oyarzabal '57), Morata, Santi Cazorla (Paco Alcacer '68). Selecţioner Robert Moreno.

România: Tătăruşanu - R. Benzar, Ad. Rus, Nedelcearu, Toşca - T. Băluţă, R. Marin (Cicâldău '65) - I. Hagi (Nistor '73), Stanciu, Fl. Coman (Mitriţă '57) - Puşcaş. Selecţioner Cosmin Contra.

Cartonaşe galbene: Busquets '25 / Nedelcearu '36

Arbitru: Aleksei Kulbakov (Belarus).