Echipa Nationala

Romania - Suedia la un pas sa fie oprit de arbitru. Pe langa bataie am ramas si cu eticheta de rasisti

Suedezii au venit la Bucuresti cu placa rasismului in bagaje si pana la urma nu s-au lasat pana nu au obtinut ce au vrut, pe langa calificarea la EURO 2020 evident.

Intrat pe teren in minutul 78, jucatorul Alexander Isak a fost luat in primire de fanii romani care i-au acompaniat atingerile de balon cu fluieraturi.

De parca o astfel de atitudine ostila nu o intalnim la oricare jucator advers. De aici si pana la stampila de "atacuri rasiste" e cale lunga si numai cine nu ne cunoaste ca natiune poate spune despre romani ca sunt rasisti.

Daniele Orsato l-a intrebat pe Isak in timpul meciului daca acesta vrea sa opreasca meciul, iar jucatorul i-a replicat ca nu trebuie sa faca asta.

"Cuvintele rasiste sunt lucruri care nu ar trebui sa se intample. Este incredibil de trist", a spus Isak dupa meci, insa nu a mentionat care au fost acele cuvinte rasiste care i-au adus atingere.

Meciul Romania - Suedia a fost oprit in doua randuri. Mai intai in minutul 19 dupa golul de 1-0 al oaspetilor, in urma unor petarde aruncate in teren din sectorul ultrasilor romani, si apoi in minutul 81, cand lui Orsato i s-a parut ca Isak e abuzat de fani.