Echipa Nationala

Romania la egalitate cu Congo in primul amical dinaintea Campionatului European

Nationala Romaniei nu a reusit sa invinga modesta echipa a statului Congo intr-un meci amical disputat miercuri seara la Como. S-a incheiat 1-1 dupa golurile marcate de Nicusor Stanciu, in prima repriza, respectiv Jeremy Bokila, cu trei minute inaintea finalului.

sursa: twitter.com/hai_romania

Prima ocazie a aparut dupa doar cinci minute, cand Sapunaru a aparut la finalizare in urma unui corner si a trimis cu capul peste poarta.

A urmat sutul lui Alibec peste poarta din pasa lui Popa, pentru ca la jumatatea reprizei capitanul Chiriches sa reia cu capul intr-un adversar dintr-o pozitie favorabila.

Deschiderea scorului a venit in minutul 27 dupa o grava eroare a unui aparator advers. Stanciu a interceptat si l-a invins pe portarul congolez cu un sut plasat din afara careului.

Prima repriza s-a incheiat cu o interventie neglijenta a portarului Pantilimon, faza care se putea solda cu o lovitura de la 11 metri pentru congolezi.

In partea secunda s-a jucat mai deschis spre poarta, iar Romania a ratat doua bune oportunitati in minutele 49 si 52. Stanciu a sutat pe jos dupa o frumoasa faza colectiva, iar Gaman nu a prins poarta cu o lovitura de cap in urma unui corner.

Congolezii au iesit si ei mai mult pe atac, iar Bakambu a fost oprit la limita offside-ului in minutul 53.

Pantilimon a citit bine o faza in minutul 64 si a iesit providential in afara careului blocandu-l pe acelasi atacant de la Villarreal.

Cu trei minute inaintea finalului Congo a dat lovitura pe contraatac finalizat de Jeremy Bokila fostul jucator de la Petrolul Ploiesti.

Un meci pe care Romania l-a avut la discretie, dar tactica economicoasa si jocul mult prea relaxat in multe momente a facut ca in final sa scapam printre degete victoria.

Echipa de start a Romaniei: Pantilimon - Sapunaru, Gaman, Chiriches, Rat - Ropotan, Pintilii - Popa, Stanciu, Chipciu - Alibec.