Echipa Nationala

Romania, egala cu echipa lui Messi

Romania a terminat miercuri seara 0-0 in meciul amical cu Argentina. Messi a jucat 90 de minute si a iesit o singura data la rampa, desi a umplut aproape Arena Nationala. Romania a avut un gol anulat incorect, insa cele mai mari faze de gol le-au semnat "pumele". Leo Messi a vomitat in primele minute ale meciului si in repriza a doua s-a distrat dupa ce crainicul roman al stadionului a anuntat schimbarea sa, desi cel iesit era Di Maria. Starul argentinian a plecat de la stadion direct la aeroport. Dupa meci, Piturca a fost reconfirmat pe banca echipei nationale de catre noul presedinte al FRF.

Jocul amical dintre Romania si Argentina a debutat cu emotii pentru cei 50.000 de oameni aflati in tribunele Arenei Nationale, care l-au vazut pe Messi vomitand inca din primele minute. In cele din urma, starul Barcelonei a cerut apa de la margine si si-a revenit pe parcurs.

Prima actiune importanta a tricolorilor s-a consumat in minutul 22, dupa ce lovitura de cap a lui Ciprian Marica a fost scoasa de sub bara de Romero printr-o parada superba.

Opt minute mai tarziu, Pintilii a intervenit excelent la un atac rapid al "pumelor", cu Higuain intorcand excelent in fata portii pentru Aguero, al carui lat a fost deturnat in afara terenului de capitanul Stelei.

Romania a contat pe faza ofensiva si spre finalul primei parti, cand Maxim l-a facut "mare" pe acelasi Romero la o centrare exacta venita din flancul drept (34), pentru ca brigada italiana sa ne refuze un gol perfect valabil, in minutul 37, la capatul unei faze pe aceeasi ruta: fundasul de banda al Astrei l-a gasit in careu pe Maxim, care l-a invins pe Romero cu un sut imparabil, in plasa lateral interioara.

Cu cinci minute inainte de pauza, Sergio Aguero a luat la pret de matineu defensiva noastra, insa goalkeeperul nationalei ne-a oferit s-a incapatanat sa ne ofere inca un moment in care sa exclamam "apara Tatarusanu".

Cele doua formatii nu au fost atat de generoase in efort si in partea secunda, cand Higuain nu a prins cadrul portii la pasa lui Palacio (67), iar Costel Pantilimon a evitat infrangerea, in minutul 85, cu o parada care il recomanda pe viitor intre buturile nationalei. "Guliver" a scos fabulos in fata lui Ezequiel Lavezzi, din sapte metri.

Romania: Tatarusanu - Matel, Gardos, Grigore, Rat - Pintilii, Bourceanu - Chipciu, Tanase, Maxim - Marica

Au mai jucat: Pantilimon (46), Torje (46), Lazar (57), Rusescu (67), Luchin (75), Grozav (88)

Argentina: Romero - Zabaleta, Fede Fernandez, Basanta, Rojo - Gago, Mascherano, Di Maria - Higuain, Messi, Aguero

Au mai jucat: Palacio (57), Biglia (57), Lavezzi (77), M. Rodriguez (90)

Arbitri: Gianluca Rocchi, Elenito Di Liberatore si Gianluca Cariolato; arbitru rezerva: Marco Guida