Echipa Nationala

Romania castiga in prelungiri cu Lituania. Maxim a facut diferenta!

Sursă foto: facebook.com/LTUfutbolas

Nationala Romaniei a obtinut, joi seara, prima victorie in Liga Natiunilor, dupa ce a trecut in deplasare de Lituania, cu 2-1 (1-0).

Prima sansa de gol a a apartinut Romaniei in minutul 8 la sutul lui Chipciu respins de portarul lituanian. O faza care anticipa deschiderea scorului de peste cinci minute.

Mitrita a patruns pe stanga si a scos mingea in centru pentru finalizarea aceluias Chipciu, un jucator aflat in forma buna in aceasta perioada a anului la echipa nationala.

Un avantaj obtinut devreme si care a adus liniste in jocul nationalei Romaniei. Pana la pauza nu am mai consemnat nicio faza notabila, astfel ca tricolorii intrau cu avantaj minim la cabine.

La reluare, Romania a trecut pe langa dublarea avantajului la reluarea spectaculoasa din foarfeca incercata de Mitrita din centrul careul advers dupa o centrare a lui Manea de pe flancul drept. Portarul lituanian s-a opus unui gol care ar fi fost de generic.

Valskis, unul dintre jucatorii trimisi de Lituania in partea secunda pentru intarirea atacului ne-a dat emotii in minutul 81, cand a fost blocat in extremis de Sapunaru.

O ocazie cat un semnal de alarma pentru poarta lui Tatarusanu, care n-a avut ce face la sutul lui Zulpa din minutul 89.

Lituania egala scorul pe fondul unor fisuri aparute in defensiva Romaniei.

Cinci minute s-au aratat de la margine pentru prelungirea partidei si in al treilea dintre acestea Maxim, si el jucator intrat in locul lui Mitrita in minutul 78, a luat o faza pe cont propriu in careul advers si a marcat golul victoriei cu un sut la coltul lung.

Lituania: 16. Šetkus – 23. Baravykas, 5. Jankauskas, 2. Klimavičius, 4. Slavickas – 7. Žulpa, 18. Vorobjovas (17. Kuklys’63), 14. Slivka – 11. Novikovas, 22. Černych (15. Petravičius ’87), 10. Šernas (19. Valskis ’63). Selecţioner: Edgaras Jankauskas.

România: 12. Tătăruşanu – 6. Manea, 4. Tamaş, 22. Săpunaru-cpt., 11. Bancu – 15. Anton, 18. Marin – 7. Chipciu, 23. Stanciu (9. Rotariu ’87), 20. Mitriţă (10. Maxim ’78) – 19. Ţucudean (13. Keşeru ’71). Selecţioner: Cosmin Contra.