Echipa Nationala

Revenire cu stangul pentru Sandoi pe banca nationalei de tineret U21

Echipa nationala de tineret U21 a Romaniei a fost invinsa de Spania pe Cluj Arena, cu 4-1, intr-o partida amicala.

Abel Ruiz si-a trecut in cont o dubla in minutele 8 si 36 cu executii din interiorul careului.

Spania s-a desprins pe tabela in ultimele zece minute prin dubla lui Riquelme (min.80 si 90).

Golul de onoare al tricolorilor a fost marcat de Miculescu (min.90), jucator intrat pe teren in locul lui Lixandru, in minutul 61.

Romania l-a pierdut devreme pe Markovic, inlocuit dupa o accidentare cu zece minute inaintea pauzei.

Pentru nationala de tineret pregatita de Emil Sandoi urmeaza amicalul cu Tarile de Jos, luni seara, la Arad.

Romania U21: R. Popa - A. Dumitrescu (Coubiş 90), Drăguşin (A. Pitu 90), Racoviţan, Ţicu - Screciu, Lixandru (Miculescu 61) – Sefer (Grameni 61), L. Munteanu (Işfan 61), Petrila (Oct. Popescu 69) – Markovic (Birligea 35, Dican 90). Antrenor: Emil Săndoi.

Spania U21: Tenas - A. Martinez, Chust, Pacheco, A. Balde (Miranda 46) – Rodri (Baena 46), Nico González, Turrientes - S. Gomez, A. Ruiz, Bryan Gil (Riquelme 46). Antrenor: Luis de la Fuente.

Meciul de la Cluj a fost arbitrat de Sorin Vadana.