Echipa Nationala

Edi Iordanescu extrage partile bune din egalul cu Finlanda: “Am aratat ca avem viitor”

Romania a remizat in deplasare cu Finlanda (1-1), in penultima etapa din Liga Natiunilor. Un rezultat care ne mentine pe ultimul loc in grupa.

Selectionerul Edward Iordanescu a tras concluziile partidei de la Helsinki, remarcand atitudinea jucatorilor sai.

“Am pregatit meciul pentru victorie. Din pacate perioada din iunie ne-a fortat sa ne asumam acest lucru. Am inceput cu o echipa tanara, cu o medie de 26 de ani.

“Cred ca am aratat ca avem viitor si cred ca am aratat ca putem produce rezultate. Mi-a placut atitudinea jucatorilor, au aratat ca au caracter.

“A fost destul de multa nesansa sa intram cu 0-1 la pauza. Am avut o circulatie buna a mingii, alternanta si mobilitate. Am lovit bara de doua ori, Tanase a avut o situatie extraordinara.

“Echipa a cautat rezultatul in repriza a doua, nu am cedat si asta a facut sa marcam. Ma bucura ca jocul a aratat altfel, am aratat mai multa personalitate”, a declarat Iordanescu la Antena 1.

Acesta mai crede ca “am fi vorbit cu mai mult entuziasm despre echipa nationala acum” cu alte rezultate in meciurile din iunie, cand Romania a pierdut trei meciuri din cele patru disputate.

Romania va primi replica Bosniei in Giulesti, luni (26 septembrie), in ultima partida din Grupa 3.

“Hai sa asteptam ultimul joc, sa vedem daca putem dubla jocul bun din seara asta si apoi tragem linie.

“Consider ca mi s-au facut multe nedreptati. Dupa primele doua meciuri se vorbea despre schimbarea antrenorului. Avem nevoie sa ne regasim spiritul si mentalitatea.

“Am muncit sa ajung aici. Ma frustreaza ca nu am timp cu echipa asa cum imi doresc, dar sunt lucrurile pe care mi le-am asumat cand am venit”, a mai spus Iordanescu.