Echipa Nationala

Cosmin Contra: “Cu patru puncte ne calificam”

Selectionerul Cosmin Contra nu si-a pierdut sperantele in privinta calificarii Romaniei la EURO 2020 dupa 1-1 pe teren propriu cu Norvegia.

“Cand pierzi doua puncte in cursa califiacarii in prelungiri e clar ca exista o dezamagire. Nu pot sa nu-mi felicit insa jucatorii pentru efortul depus din primul minut si pana in minutul 96. Imi pare nespus de rau pentru ei ca nu am reusit sa castigam cele trei puncte.

“Nu doar Mitrita a fost pe teren, toti jucatorii trebuie felicitati, chiar daca el a facut diferenta. Jucatorii au facut tot ce era omeneste posibil sa castigam acest meci. Dupa 1-0 am avut 2-3 ocazii prin care puteam linisti meciul, dupa care am primit gol in minutul 90. Depindem de noi, dar nu in mare masura.

“Cred in aceasta calificare si, daca vom avea determinare, vom scoate patru puncte din aceste doua meciuri ramase. Jucatorii trebuie sa joace pentru ei, nu pentru mine. Azi au jucat pentru cei 30.000 de copii si le multumesc tuturor care au organizat aceasta excursie. Le transmit ca au fost al 12-lea jucator si baietilor le pare rau ca nu au reusit sa castige.

“Sansele de calificare sunt aceleasi. Ne trebuie un egal in Spania si cred ca putem sa facem egal cu ei, asa cum au facut Suedia si Norvegia. Daca vom vedea Romania ca in seara aceasta, n-am niciun dubiu ca vom invinge Suedia.

“Ma asteptam mai mult de la Spania, dar sunt meciuri decisive si e clar ca orice echipa isi da viata. Suedia are doua rezultate care sa le convina in meciul cu noi, dar noi avem doar varianta victoriei si vom juca la victorie.

Ce regreta din actuala campanie de calificare

“Regret ca n-am castigat astazi si punctul din Suedia pe care nu l-am obtinu".

Ce trebuie sa facem pentru a invinge Suedia

“Sa o bagam in poarta de mai multe ori"

De ce n-a jucat Keseru

“Keseru a avut niste probleme medicale toata saptamana. De aceea a jucat doar jumatate de ora in Feroe. A fost incert pana luni, cand s-a simtit putin mai bine. N-am vrut sa risc cu un jucator care a fost 9 zile cu mici probleme medicale", a spus selectionerul Cosmin Contra la conferinta de dupa meciul cu Norvegia.