Echipa Nationala

Avem viitor! Romania zdrobeste Croatia si indraznim sa visam

Sursă foto: twitter.com/uefaunder21

Nationala Romaniei a debutat fulminant la Campionatul European de tineret cu o victorie de proportii prin scor si maniera jocului impotriva Croatiei, scor 4-1 (2-1).

Un meci in care tricolorii au aratat o determinare pe care n-am mai vazut-o de 25 de ani, de la acel memorabil 3-1 contra Columbiei in debutul Cupei Mondiale din Statele Unite.

Arc peste timp, un alt Hagi, de aceasta data, Ianis a condus din teren nationala de tineret, iar Puscas s-a transformat in noul Raducioiu.

Trei puncte uriase prin care Romania isi depune candidatura la calificarea in semifinale, desi balaurii abia de acum urmeaza: Anglia (21 iunie) si Franta (24 iunie).

Asa am trait Romania - Croatia la Campionatul European de tineret. Visam frumos dupa un meci fabulos!

Partida de la Serravalle a debutat cu o mare ocazie ratata de Romania in minutul 3 prin Puscas, jucator al carui sut din interiorul careului a fost blocat de portar.

Croatia a replicat un minut mai tarziu prin executia lui Brekalo din afara careului, mingea trecand pe langa poarta.

Deschiderea scorului s-a produs in minutul 11 dintr-o lovitura de la 11 metri obtinuta si transformata de acelasi Puscas, jucator care l-a pacalit pe portarul advers cu un sut pe joc.

Un penalty acordat pentru un hent in urma consultarii arbitrajului video de catre centralul scotian Bobby Maden.

Romania si-a majorat avantajul in minutul 14 prin Ianis Hagi, jucator care a reluat din interiorul careului o minge respinsa de croati de pe linia portii la reluarea lui Puscas cu capul. Un 2-0 la care nici cei mai optimisti dintre suporteri n-ar fi sperat inaintea meciului.

Croatia a redus din diferenta prin Vlasic, jucator care a profitat de o gaura in centrul apararii noastre si l-a invins pe Radu cu un sut pe jos la coltul lung. Era minutul 18 si partida era relansata dupa un inceput fabulos al tricolorilor.

Radu s-a opus apoi providential sutului aceluias Vlasic, o minge grea din lateralul careului.

Romania a avut in cateva randuri sansa de a reface diferenta de doua lungimi pe tabela, dar Man, Cicaldau si Ivan la ultima faza a reprizei nu au reusit sa gaseasca poarta.

Partea secunda a inceput intr-un ritm lent, ambele echipe cautand vulnerabilitatile adversarului. Prima ocazia a apartinut Romaniei la o lovitura libera in marginea careului obtinuta de Man. Ianis Hagi a executat si mingea s-a dus in transversala (min.54).

In cele din urma tricolorii au dus scorul la 3-1 prin reusita lui Baluta din minutul 66, pentru ca Petre, jucator intrat pe final de meci in locul lui Puscas, sa inchida tabela din centrarea lui Manea. Un gol validat dupa consultarea arbitrajului video.