Cupa Romaniei

Viitorul elimina fara probleme rezervele Pandurilor si ajunge in sferturile Cupei Romaniei

Sursă foto: facebook.com/AcademiaHagi

Echipa Viitorul s-a impus cu 3-0 (1-0), joi seara, in meciul sustinut pe teren propriu contra celor de la Pandurii Tg.Jiu, intr-un meci din optimile de finala ale Cupei Romaniei. Dintre titularii de regularitate ai gorjenilor la meciul de la Ovidiu a fost prezent doar Pitian.

Oaspetii au aliniat o formula de rezerva fara a-l avea pe banca nici macar pe antrenorul Petre Grigoras. Acesta n-a facut deplasarea cu echipa la Ovidiu.

Hodorogea a ratat prima ocazie a meciului in minutul 19, cand nu a prins cadrul portii din cativa metri.

Deschiderea scorului s-a produs in minutul 30 la mingea pasata de Purece in 4-5 metri, pe care Iancu a trimis-o cu latul ca la antrenament.

Gazdele au ratat desprinderea cinci minute mai tarziu la sutul expediat in bara de Cicaldau.

Purece, omul meciului

Viitorul a rezolvat ecuatia calificarii dupa pauza cu doua goluri in cinci minute. Vina a facut 2-0 cu capul din centrarea lui Purece in minutul 62, iar Purece si-a trecut numele pe lista marcatorilor cu o executie la coltul lung.

Cei de la Pandurii, o echpa cu o exprimare modesta, au trimis primul lor sut spre poarta abia in minutul 69.