Cupa Romaniei

Steaua completeaza careul de asi in Cupa Romaniei

Steaua s-a calificat, joi seara, in semifinalele Cupei Romaniei dupa ce a invins la limita, cu 1-0 (0-0), pe Viitorul Constanta.

Unicul gol al meciului a fost marcat de Nicusor Stanciu in minutul 48 dintr-o centrare a lui Cornel Rapa.

Steaua a dominat prima parte a jocului, fara a avea insa ocazii clare la poarta lui Rimniceanu.

Echipa lui Hagi a echilibrat meciul in finalul primei reprize, dar sutul incercat de Ianis Hagi din marginea careului s-a lovit de blocajul lui Tade.

Steaua a deschis scorul la trei minute dupa pauza, gol care i-a mobilizat pe cei de la Viitorul sa atace mai mult.

La doar doua minute de la golul lui Stanciu echipa gazda a ratat o mare ocazie prin Ganea. Lovitura de cap a acestuia a fost respinsa de pe linia portii de Varela.

Cornerul care a urmat a adus o alta ocazie la poarta lui Nita, portarul stelist resping reluarea lui Chitu la prima bara.

Steaua a scapat cu fata curata in minutul 64 la contraatacul lui Benzar, mingea trimisa de acesta pentru Aganovic fiind blocata providential de Guillerme.

Pana la finalul meciului acelasi portar Nita a mai blocat doua suturi pe spatiul portii.

FC Viitorul: Rimniceanu - Benzar, Boli, Mitrea, Cr. Ganea - Achim (Fl. Coman '74), I. Filip, R. Marin - Chitu, I. Hagi (Cernat '64), Aganovici (Nicolita '64). Antrenor: Gheorghe Hagi.

Steaua Bucuresti: Nita - Rapa, Varela, Tosca, Guilherme - Muniru (Breeveld '60), L. Filip - Ad. Popa (Enceanu '87), Stanciu, Hamroun (Tahar '84) - Tade. Antrenor: Laurentiu Reghecampf.

Cartonase galbene: I. Hagi '21, R. Marin '40, Mitrea '65, I. Filip '90+3 / L. Filip '21, Hamroun '78, Nita '90+3.

Arbitri: Radu Petrescu (central) - Ovidiu Artene, Ciprian Dansa (asistenti) - Ionut Coza (rezerva).