Cupa Romaniei

Sepsi Sf.Gheorghe, prima semifinalista in Cupa Romaniei

Echipa din Covasna s-a calificat, marti seara, in semifinalele Cupei Romaniei dupa 2-1 in deplasare cu Chindia Targoviste.

Oaspetii arenei “Ilie Oana” din Ploiesti au deschis scorul cu zece minute inaintea pauzei printr-un autogol al lui Tiberiu Capusa.

Acesta a vrut sa respinga din fata o portii o minge trimisa la intalnire de Aganovic si n-a facut decat sa trimita in propria poarta.

Sepsi si-a dublat avantajul dupa alte sase minute prin Barbut. Acesta a interceptat o minge trimisa gresit inapoi de Matis si l-a invins pe portarul Moldovan cu un sut din alergare.

Chindia a ratat revenirea in meci la sapte minute dupa pauza prin tanarul Jipa. Sutul acestuia a trecut putin peste poarta.

In minutul 59 cei de la Chindia au solicitat lovitura de la 11 metri la o lovitura a lui Ninaj asupra lui Iacob in suprafata de pedeapsa.

Targovistenii au redus in cele din urma din diferenta prin Popa, care a inscris cu usurinta din fata portii in minutul 72 la pasa lui Negut.

Miercuri sunt programate meciurile FC Buzau – FC Voluntari (15:30) si Politehnica Timisoara – FC Arges (18:30), pentru ca joi faza sferturilor sa se incheie cu duelul oltenesc dintre ACSO Filiasi si Universitatea Craiova (20:30).

Chindia: D. Moldovan - Corbu, P. Iacob, Căpuşă, Roumpoulakou - Neguţ, Suciu (Dulca '46), Matiş (Jipa '46), Kocici (Celea '62) - D. Popa, Ad. Stoian (Popadiuc '62). Antrenor Emil Săndoi;

Sepsi: Niczuly - Dimitrov, Ninaj, Mitrea, Ispas - Fofana, Gonzales, Bărbuţ (Aşkovski '61), Aganovici (Achahbar '81) - Luckassen, Golofca (Ştefănescu '81). Antrenor Cristiano Bergodi.

Cartonaşe galbene: Dulca '87 / Dimitrov '58, Ispas '90+3.

Arbitri: Sebastian Colţescu - Daniel Mitruţi şi George Neacşu.