Cupa Romaniei

Sepsi elimina U Craiova 1948 din Cupa Romaniei

Echipa din Sf.Gheorghe a castigat la limita, cu 1-0, meciul cu U Craiova 1948 din optimile de finala in Cupa Romaniei.

Golul marcat de Achahbar, in minutul 38, a facut diferenta in partida disputata, joi seara, la Drobeta Turnu-Severin.

Finalul a fost unul tensionat, de la fiecare echipa fiind eliminat cate un jucator.

De la U Craiova 1948 a fost eliminat fundasul Kovacic, in timp ce de la oaspeti a luat drumul vestiarelor mai devreme portarul Niczuly.

Astfel, in poarta covasnenilor a intrat mijlocasul Aganovic pentru ultimele doua minute din meci, perioada in care oltenii au beneficiat de trei lovituri de la colt ramase fara rezultat.

Intr-un alt meci disputat, joi, FC Buzau s-a impus pe teren propriu cu 3-0 in fata celor de la Dunarea Calarasi.

Echipele calificate in sferturi sunt: ACSO Filiaşi, Chindia Târgovişte, FC Argeş, Universitatea Craiova, Sepsi Sf.Gheorghe si FC Buzău.

In ultima optime de finala programata, joi seara, se infrunta Politehnica Timisoara si Rapid Bucuresti.

Deznodamantul partidei FC Voluntari - FCSB va fi decis de Comisia de Disciplina a FRF, dupa ce ros-albastrii nu s-au prezentat la meci din cauza efectivului redus de jucatori.