Cupa Romaniei

Sepsi castiga in premiera Cupa Romaniei

La a doua finala de Cupa Romaniei echipa Sepsi Sf.Gheorghe cucereste Cupa Romaniei. Formatia covasneana a trecut de FC Voluntari, cu 2-1 (2-0), dupa un meci disputat, joi seara, pe noua arena din Giulesti.

A fost seara lui Marius Stefanescu, mijlocasul ofensiv al celor de la Sepsi trecandu-si in cont o dubla, in minutele 22 si 38.

Golul de 1-0 a fost marcat dupa o demarcare in careu si o finalizare cu sut la coltul lung.

La 0-0, cu doua minute inaintea deschiderii scorului, cei de la Sepsi au avut un gol anulat la limita pentru offside la acelasi Stefanescu.

Cu sapte minute inaintea pauzei Stefanescu a iesit la rampa cu un sut senzational din afara careului. Un stang senzational prin care a plasat mingea aproape de vinclu.

Voluntari a incercat sa revina in meci in partea secunda, dar ilfovenii au avut o evolutie extrem de palida pe faza ofensiva, departe de jocul aratat in partida cu FCSB din penultima etapa a sezonului de Liga 1.

8.128 de spectatori au asistat la finala Cupei Romaniei

Abia in minutul 89 Nemec l-a pus la incercare pe Niczuly cu o lovitura de cap, portarul lui Sepsi avand o interventie de zile mari cu o mana.

La faza imediat urmatoare avea sa se remarce si portarul ilfovenilor Popa la un sut trimis de Paun din actiune.

In cele din urma FC Voluntari a redus din diferenta in minutul 90+5 prin autogolul lui Dumitrescu dupa un sut trimis de Merloi din interiorul careului.

A fost prea tarziu pentru a mai intoarce Cupa Romaniei din drumul spre Sf.Gheorghe.

Sepsi va reprezenta Romania in preliminariile Conference League, alaturi de FCSB si invingatoarea barajului dintre Universitatea Craiova si FC Botosani.

Pe 9 iulie, Supercupa Romaniei le va opune pe CFR Cluj si Sepsi Sf.Gheorghe.

Sepsi: 33. Niczuly – 88. Dimitrov, 44. Bălaşa, 3. Mitrea-cpt., 20. Dumitrescu – 6. Păun, 77. Aganovici (29. Damaşcan ’80), 14. Gonzales – 21. Bărbuţ (90. Golofca ’71), 9. Tudorie (42. Luckassen ’72), 11. Ştefănescu (24. I. Fulop ’84). Antrenor: Cristiano Bergodi/

FC Voluntari: 71. Popa – 13. Ciobotariu, 30. Tamaş, 5. Armaş-cpt. – 24. Miranda (27. Tehe ’64), 22. Raţă, 66. Droppa (98. Costin ’75), 18. Tavares (80. L. Fulop ’46), 6. Briceag (23. Vlad ’75) – 77. Nemec, 14. Lopes (10. Merloi ’86). Antrenor: Liviu Ciobotariu.

Meciul a fost arbitrat de Sebastian Colţescu.