Cupa Romaniei

Petrolul accede in sferturile Cupei, dupa 3-2 cu Rapid CFR Suceava

Petrolul a avut mult de furca in optimile Cupei Romaniei cu divizionara secunda Rapid CFR Suceava, scor 3-2 (1-0), la capatul unui joc in care moldovenii si-au depasit limitele si au mentinut suspansul pana la final. Ipsa a deschis scorul pentru oaspeti, Matei a egalat in minutul 56, iar "lupii" au muscat in doua randuri prin Velescu (autogol) si Haddad in doar cateva minute, pentru ca Sumanariu, in minutul 69, sa asigure sarea si piperul finalului.

Dominarea usor sterila a "lupilor galbeni" a fost concretizata, in minutul 27, de croatul Ipsa, la capatul unei faze fixe. Laurentiu Marinescu a centrat bine de la coltul terenului, iar Ipsa, demarcat pe bara a doua, a reluat simplu, cu capul, in poarta ramasa goala.

Zece minute mai tarziu, Apostol a oferit replica Rapidului cu un sut imprecis, la un metru peste transversala.

Partea secunda a debutat in forta, cu trei goluri inscrise intr-un interval scurt de timp.

In minutul 56, Matei a primit in careu de la Sfrijan si l-a executat pe Bolboasa cu un sut la firul ierbii, de 1-1.

La urmatorul atac, Velescu a deviat nefericit in proprie poarta mingea centrata de pe partea dreapta de Njono Priso, readucand Petrolul in avantaj.

Mai mult decat atat, in minutul 60, oaspetii au lamurit in buna parte echipa calificata in sferturi. Marinescu a asezat pentru Haddad, care a punctat cu un sut de la aproximativ 15 metri.

Festivalul de goluri a continuat, iar Sumanariu a redus din diferenta printr-un voleu frumos din marginea careului mic, la centrarea din flancul drept primita de la nou-intratul Golofca (69).

Cu zece minute inainte de final, Nepomuceno a avut pe cap golul de 4-2, insa a reluat defectuos mingea primita de la Priso.

Petrolul a evoluat in inferioritate numerica in cele 3 minute de prelungiri indicate de la margine, dupa ce Dean Beta a incasat al doilea avertisment pentru un fault asupra lui Golofca.

Rapid CFR Suceava: Rohetki - Balan, Ferariu, Velescu, Semeghin (cpt.) - Sumanariu, Sfrijan, Apostol, Negru (Golofca 55), Marinkovic (Burcea 75), Matei
Rezerve: Pascal, Sava, Golofca, Spatar, Burcea, Gherghiciuc, Plecamciuc

Petrolul: Bolboasa - Peteleu (Alcenat 68), Ipsa, Satli, Beta - Haddad (Filip 80), Marinescu (cpt.) - Priso, Albin, Nepomuceno - Pastorini (Nkoyi 46)
Rezerve: Cobrea, Alcenat, Alecsandru Roberto, Filip, Gallegos, Astafei, Nkoyi

Arbitru: Iulian Calin (Stefanesti - Arges)

Cartonase galbene: Balan 75, Ferariu 87/ Beta 41, Bolboasa 90+3

Cartonase rosii: Beta 90

Stadion: Municipal (Botosani)