Cupa Romaniei

Nu e finala pana nu e final: Astra s-a calificat in finala Cupei Romaniei cu un gol in ultimele secunde

Astra s-a calificat miercuri seara in finala Cupei Romaniei invingand Petrolul Ploiesti cu 2-1, gratie unui gol marcat in minutul 4 suplimentar. La 1-1, elevii lui Lucescu erau calificati, insa golul Astrei a calificat echiipa giurgiuveana in ultimele secunde de joc. In tur fusese 0-0.

Pe fondul unui joc echilibrat, Albin a rupt ritmul si l-a obligat pe Paul Papp sa faulteze tactic la mare distanta de poarta lui Lung. Uruguayanul s-a incapatanat sa traga direct pe poarta, Lung nu a avut cum sa intervina decisiv, mingea sarind din transversala la Toto Tamuz, care a deschis scorul printr-o lovitura de cap din apropiere (22).

Prima ocazie a Astrei a venit, trei minute mai tarziu, din gheata aparatorului Junior Morais, al carui sut a ocolit de putin stalpul din stanga lui Pecanha.

Cu zece minute inainte de pauza, gazdele au solicitat penalti la un duel purtat intre Yazalde si Guilherme, care a impins usor in careu, dar insuficient pentru a-l convinge pe Cristi Balaj, mare admirator al stilului britanic de a oficia partidele la centru.

Prima parte s-a incheiat cu un moment Budescu-Pecanha. Brazilianul din poarta "lupilor" s-a culcat pe mingea trasa de decar la coltul scurt.

Constantin Budescu a egalat situatia, in minutul 52, cand Yahaya a centrat perfect in fata portii, iar playmakerul Astrei a castigat prim-planul in duel cu Hoban si a punctat elegant din 6 metri, fara preluare.

Cinci minute mai tarziu, Takayuki Seto l-a remarcat pe Pecanha cu o executie plasata din afara careului. Goalkeeperul "lupilor" a impins serios in picioare, acordand lovitura de colt.

Pecanha a salvat-o din nou pe Petrolul, cu un sfert de ora inainte de final, cand a pus bine varful degetelor la sutul francezului Karim Yoda.

Petrolul a ramas in inferioritate numerica, in minutul 85, dupa ce Morar a incasat doua cartonase galbene in nici cinci minute de momentul intrarii pe teren.

Giurgiuvenii au crezut in sansa lor pana in ultimele momente si au fost rasplatiti de Paul Papp, care a venit din Italia pentru a juca finala Cupei Romaniei cu Astra Giurgiu, in premiera calificata in ultimul act al competitiei.

Astra:  Lung - Matel, Papp, Gaman, Morais - Yahaya, Seto - Yoda (M. Ivanovski 86), Budescu, De Amorim (D. Alibec 68) - Yazalde (G. Enache 77)

Petrolul: Pecanha - Alcenat, Achim, Geraldo, Guilherme - Hoban, De Lucas - Walter (Pires 61), Albin (Morar 81), Teixeira - Tamuz (Camara 73)

Arbitru: Cristi Balaj

Cartonase galbene: P. Papp 22, D. Alibec 91/ Albin 81, Vl. Morar 82, Geraldo 92, Hoban 94

Cartonase rosii: Vl. Morar 86

Stadion: Marin Anastasovici