1
0
Gaz Metan

Hermannstadt castiga prima mansa a semifinalei cu Gaz Metan

Victorie la limita pentru divizionara secunda AFC Hermannstadt in mansa tur a semifinalei Cupei Romaniei cu Gaz Metan Medias.

Unicul gol al meciului a fost marcat de Bogdan Rusu in prima repriza cu un sut din interiorul careului.

Echilibrul numeric al partidei fusese rupt inca din minutul 9, cand Joao Diogo a fost eliminat cu rosu direct de centralul Sebastian Coltescu.

Returul este programat pe 8 mai la Medias.

Au evoluat echipele:

AFC Hermannstadt: Niga - Al. Coman, C. Pîrvulescu, I. Stoica, Tătar - S. Dîlbea (Boboc '65), Danci - Lupu (Petrescu '75), Blănaru, Curtean  (Herghelegiu '58)- B. Rusu. Antrenor: Alexandru Pelici

Gaz Metan: Pleşca - Creţu (Rosado '65), Sîrghi, M. Constantin (Fytanidis '43), Popovici - J. Diogo, Cristea - R. Romeo, Olaru, Ely Fernandes (Caiado '82) - Rondon. Antrenor: Cristian Pustai

Cartonaşe galbene: Pîrvulescu '30, Rusu '40, Herghelegiu '88, Stoica '90+3 / Romeo '73, Popovici '90+4

In a doua semifinala se intalnesc CSU Craiova si FC Botosani, primul meci in Banie joi seara de la 20:30.

18:59

69'

Rusu intra in unghi si trimite cu stangul pe langa poarta.

58'

Herghelegiu intra la gazde in locul lui Curtean.

46'

S-a reluat in cele din urma meciul.

18:08

O problema cu plasa uneia dintre porti intarzie reluarea meciului.

17:51

Sebastian Coltescu fluiera finalul reprizei. Avantaj minim pentru gazde.

43'

Fytanidis in locul lui Marius Constantin, accidentat, la Medias.

40'

Gol Rusu!

Gazdele deschid scorul prin Bogdan Rusu, golgeterul echipei si cel care a marcat o dubla in sfertul cu FCSB.

36'

Sansa buna si pentru sibieni la pasa in fata portii pentru reluarea lui Rusu pe langa.

30'

Centrare a lui Olaru din lovitura libera si Cristea sterge mingea pe langa poarta gazdelor.

12'

Sansa de gol ratata de Gaz Metan la o centrare a lui Tatar din stanga. Romeo a trecut pe langa minge in sase metri.

10'

Cristi Pustai, antrenorul oaspetilor, este trimis in tribuna pentru proteste. A doua lovitura incasata de medieseni.