3
2
CSM Poli Iasi
Cristea 106' 90'

Botosaniul completeaza tabloul semifinalelor in Cupa Romaniei dupa o lupta in noroi cu CSM Poli Iasi

FC Botosani a eliminat-o pe CSM Poli Iasi in sferturile de finala in Cupa Romaniei dupa un 3-2 la capatul a 120 de minute. La finalul celor 90 de minute regulamentare tabela arata 1-1, dupa ce Golubovic marcase in minutul 89, iar Cristea anulase dupa doar un minut avantajul gazdelor. In prelungiri s-a marcat de alte trei ori.

20:05

George Gaman fluiera finalul partidei. Botosani se califica in semifinalele Cupei Romaniei.

Prelungiri 2
120'

Roman suteaza pe langa poarta dupa un contraatac purtat de Morutan.

111'

Gol Axente!

Noul intrat Axente transforma al doilea penalty primit de gazde. Rusu l-a faultat pe Roman scapat singur spre poarta.

107'

Morutan si Axente aruncati in lupta la Botosani. Oaida si Golubovic jucatorii schimbati.

106'

Gol Cristea!

Pentru a doua oara in acest meci Cristea aduce egalarea pentru Iasi. Cioinac suteaza in transversala dintr-o lovitura libera, minge revine in teren si Cristea pe urmarire o trimite in poarta printre picioarele portarului.

Prelungiri 1

95'

Gol Roman!

Roman il pacaleste pe Rusu si Botosaniul revine la conducere.

93'

Penalty pentru Botosani la caderea lui Cucu in suprafata de pedeapsa. Nici gazdelor nu le-a venit sa creada intr-o prima faza cand Gaman a aratat punctul cu var de la 11 metri.

91'

Pauza 2
19:26

Se fluiera finalul celor 90 de minute. Partida intra in prelungiri.

90'

Apararea gazdelor il scapa din marcaj pe Cristea si acesta egaleaza cu un sut in forta. Iasiul revine incredibil in meci.

89'

Gol Golubovic!

Golubovic deschide scorul pentru Botosani.

73'

Golofca intoarce pentru Tincu, insa reluarea acestuia e defectuoasa. Retine portarul Rusu.

57'

Cea mai mare ocazie a meciului este ratata de Golubovic. Ramas singur cu Rusu in cativa metri, atacantul bosniac rateaza in extremis.

50'

Jo il pune la incercare pe Pap cu un sut din lovitura libera.

48'

Golofca rateaza deschiderea scorului cu un sut din actiune. Minge retinuta de portarul iesenilor.

46'

40'

Iasiul scapa cu fata curata dupa o faza fixa de la coltul terenului.

37'

Sut al lui Roman pe langa poarta din actiune.

28'

Golubovic trimite cu capul pe langa poarta.

5'

Golofca rateaza incredibil deschiderea scorului din pasa lui Roman.

1'

A inceput meciul de la Botosani. Se joaca pe un teren infernal plin de apa si noroi.

17:34

FC Botosani: Pap - Unguruşan, Burcă, A. Miron, Acsinte - Tincu, Oaidă - M. Roman, V. Achim, Golofca - Golubovic;

CSM Poli Iasi: Rusu - Bosoi, Frăsinescu, Cioinac, Bădic - Chelaru, Qaka - Platini, Jo Santos, Pedro Mendes - Kizito.