Cupa Romaniei

FCSB, prima finalista in Cupa Romaniei

Victorie pentru FCSB, cu 1-0, in returul semifinalelor Cupei Romaniei cu Dinamo, meci programat miercuri seara cu portile inchise pe Arena Nationala.

Adrian Petre a marcat unicul gol al meciului in minutul 2 din pasa lui Olaru.

Cu patru minute inaintea pauzei Ricardo Grigore a ratat cea mai mare ocazie a lui Dinamo. Reluare cu capul pe langa poarta.

La doua minute dupa pauza Dinamo a ratat egalarea prin Serban. Sutul acestuia a fost respins peste bara de Udrea, tanarul portarul al FCSB.

Acelasi Udrea s-a remarcat in minutul 86 la sutul in forta trimis de Ricardo Grigore din afara careului.

Un joc in general putin spectaculos cu un plus pentru FCSB la capitolul initiativa.

A doua semifinalista se va decide, joi seara, in urma disputei dintre Poli Iasi si Sepsi Sf.Gheorghe.

In tur a fost 5-1 pentru covasneni.

Finala Cupei Romaniei este programata pe 22 iulie la Ploiesti.

FCSB: R. Udrea - Creţu, Miron, Ov. Popescu, Ionuţ Panţîru (Pantea '77)- D. Olaru (Perianu '46), Vînă, Fl. Tănase - Dennis Man, Ad. Petre (Dumitru '52), Fl. Coman. Antrenor: Bogdan Vintilă.

Dinamo: Straton - Kostrna, Puljic, M. Popescu, A. Sin - Moldoveanu (Sorescu '46), I. Şerban (Lazăr '73), R. Grigore, Mihaiu (Borcea '90+1) - D. Popa, Neicuţescu (Skovajsa '46). Antrenor: Adrian Mihalcea.

Cartonaşe galbene: Vână '40, Man '82 / Neicuţescu '10, Puljic '64, Popa '79, Grigore '90.

Meciul a fost arbitrat de Horaţiu Feşnic, ajutat la cele două linii de Marius Nicoară şi Gero Szabo.