Cupa Romaniei

Cupa Romaniei: Programul meciurilor din turul 5. Fostele prim divizionare intra in competitie

Federatia Romana de Fotbal a anuntat programul meciurilor din turul 5 al Cupei Romaniei, faza a competitiei cand vor debuta echipele din Liga 2.

Marti, 8 septembrie

CS Vulturii 2009 (TM) – CS Metalul Resita SA (CS)
Fotbal Club Viitorul SA 2 (CT) – ACS FC Delta Dobrogea Tulcea (TL)

Miercuri, 9 septembrie

ACS Dacia Unirea Braila (BR) – SC FC Otelul SA (GL)
Atletico Vaslui (VS) – Sport Club Bacau (BC)
ACS Rapid CFR Suceava (SV) – SC FC Ceahlaul SA (NT)
ACS FCM Baia Mare (MM) – CS FC Olimpia 2010 (SM)
CS Osorhei (BH) – SC Universitatea Cluj SA (CJ)
ASA Tg. Mures 2 (MS) – CF Metalurgistul Cugir 1939 (AB)
CSM Ramnicu Valcea (VL) – CS Gaz Metan Medias (SB)
CSM Flacara Moreni (DB) – CS Mioveni (AG)
ACS Unirea Branceni (TR) – Club Sportiv U Craiova SA (DJ)
CS Unirea Tarlungeni (BV) – FC Gloria Buzau (BZ)
CS Paulesti (PH) – SC FC Brasov SA (BV)
SC FC Metaloglobus SA (B) – CS Balotesti (IF)
CS Afumati (IF) – ACS FC Academica Clinceni (IF)
ACS Berceni (IF) - SC FC Rapid Bucuresti SA (B)

ACS Bucovina Pojorata (SV) – FCM Dorohoi (BT) - Gazdele castiga cu 3-0 la masa verde.
AS FC Ripensia Timisoara (TM) / CS FC Caransebes (CS) – CS Ineu (AR)*

*O decizie in privinta acestei partide se va lua dupa analizarea recursului depus de Ripensia. In sedinta Comisiei de Disciplina si Etica din 28.08.2015, Ripensia, FC Caransebes si UTA Batrana Doamna au fost sanctionate cu pierderea jocului prin fortfait in baza articolului 86/9/1 din RD.

Conform art.30.9 din ROAF, in caz de egalitate dupa 90 de minute de joc, se procedeaza la prelungiri si, daca egalitatea persista, la lovituri de departajare de la punctul de pedeapsa.