Cupa Romaniei

Cupa Romaniei Betano in etapa decisiva a grupelor. Calcule pentru calificare

Marti seara de la ora 19:00 se vor disputa ultimele trei meciuri din Grupa A in Cupa Romaniei Betano.

Sepsi OSK Sf. Gheorghe – FC Voluntari
Petrolul 52 Ploiești – U Craiova 1948
Unirea Slobozia – Dinamo

Vedeti aici cotele oferita de BETANO pentru cele trei meciuri si nu numai.

Toate cele sase formatii au sanse la calificarea in sferturile de finala.

Clasamentul dupa primele doua etape in Grupa A arata astfel:

1 Sepsi 6 puncte, 2 U Craiova 1948 4 puncte, 3 FC Voluntari 3 puncte, 4 Dinamo 1 punct, 5 Unirea Slobozia 1 punct, 6 Petrolul 1 punct.

Sepsi ajunge în sferturile de finală chiar și printr-o remiză pe teren propriu cu FC Voluntari. Dar un eșec în fața ilfovenilor, cumulat cu o victorie obținută de FCU Craiova la Ploiești înseamnă eliminare pentru covăsneni!

Prin 3 puncte obținute cu Petrolul, U Craiova 1948 și-ar asigura prezența în sferturile de finală. Un rezultat de egalitate are același deznodământ dacă FC Voluntari nu câștigă la Sepsi. Voluntari merge în sferturi dacă învinge la Sepsi, calea cea mai sigură.

Dinamo, Slobozia și Petrolul nu au decât opțiunea victoriei. Dar nu e suficient! Sepsi trebuie să bată pe Voluntari, iar Petrolul pe U Craiova 1948, pentru ca echipele cu doar 1 punct la acest moment să aibă culoar spre calificare.

Exista si scenariul in care patru formatii sa aiba patru puncte in lupta pentru locul doi. U Craiova 1948 pierde cu Petrolul, Voluntari remizează la Sepsi, Dinamo sau Unirea Slobozia câștigă meciul direct!

Potrivit Art.27 alin.3 din ROAF criteriile de departajare sunt urmatoarele:

Dacă două sau mai multe echipe acumulează acelaşi număr de puncte după ce au jucat toate meciurile programate în campionat/sezonul regular, clasamentul se va stabili pe baza aplicării, în ordine, a următoarelor criterii:
a. Numărul mai mare de puncte obţinute în jocurile directe disputate între echipele aflate la egalitate de puncte;
b. golaverajul mai bun în jocurile directe;
c. numărul mai mare de goluri marcate în jocurile directe;
e. golaverajul general mai bun (diferenţa între golurile marcate şi primite în toate jocurile din campionat);
f. numărul mai mare de goluri marcate în toate jocurile de campionat.”

Punctul d. a fost abrogat prin decizia de Comitet Executiv din data de 27 iunie 2021: “Aprobă cu unanimitate de voturi abrogarea criteriului de departajare privind numărul mai mare de goluri marcate în deplasare în jocurile directe”.