Cupa Romaniei

CFR Cluj obtine Supercupa Romaniei la loviturile de departajare

Campioana din 2020 a invins-o pe FCSB, cu 4-1, in urma executarii loviturilor de departajare. Dupa cele 90 de minute regulamentare scorul a fost egal, 0-0. Nu s-au mai disputat cele doua reprize de prelungiri clasice.

Asa am trait Supercupa Romaniei: CFR Cluj - FCSB

Pentru CFR Cluj au marcat de la punctul cu var jucatorii Rondon, Paun, Chipciu si Camora.

Singurul gol al FCSB a fost reusit de Radunovic.

Perianu si Sut au ratat de la 11 metri. Primul a trimis in bara, iar al doilea a fost aparat de Arlauskis.

CFR Cluj a dominat meciul in timpul regulamentar, ratand cele mai mari ocazii.

Tanarul Gidea a ratat prima ocazie in minutul 6 cu un stand din afara careului respins de Vlad in corner.

Dupa doua minute de la aceasta ocazie jucatorul U21 de la CFR Cluj a fost inlocuit dupa obiceiul din campionat.

In minutul 36 CFR Cluj a trecut din nou pe langa gol la reluarea lui Debeljuh cu capul. Mingea s-a dus in transversala.

Mare ocazie pentru formatia din Gruia si in minutul 59. Costache a aparut in spatele liniilor adverse la centrarea lui Deac si a reluat direct in portarul Vlad.

Finalul meciului a adus ocazii de ambele parti in tentativa echipelor de a evita loteria loviturilor de departajare.

In minutul 76 Ben Youssef a reluat pe spate si mingea a trecut putin pe langa poarta.

Cea mai mare ocazie a FCSB a venit in minutul 89 la lovitura de cap trimisa de Nedelcu spre coltul lung. Portarul Arlauskis a respins in corner cu un efort impresionant.

Ciobotariu si Paun au semnat ultimele ocazii pentru CFR Cluj in minutele de final.

CFR Cluj obtine Supercupa Romaniei pentru a patra oara in istorie, dupa reusitele din 2009, 2010 si 2018. Formatia din Gruia a ratat trofeul in alte trei ocazii, in 2012, 2016 si 2019.

FCSB ramane cu sase trofee in palmares (1994, 1995, 1998, 2001, 2006, 2013). De alte cinci ori a ratat trofeul (1999, 2005, 2011, 2014, 2015).

CFR Cluj: Arlauskis – Manea (Ciobotariu '72), Ben Youssef, Burcă, Camora – William Soares (Sigurjonsson '83), Hoban, Gâdea (Rondon '8) – Deac, Debeljuh (Păun '72), Costache (Chipciu '72). Antrenor Edward Iordănescu;

FCSB: Vlad – Ov. Popescu, Nedelcu, Haruţ, Panţîru – Moruţan (Şut '46), Oaidă (Creţu '46), Simion – Vână (Radunovici '46), Fl. Tănase (Istrate '46), Oct. Popescu (Perianu '46). Antrenor Anton Petrea.

Cartonaşe galbene: Debeljuh '30, Iordănescu (antrenor) '33, Deac '50 / Petrea (antrenor) '33, Radunovici '51, Nedelcu '84.

Arbitri: Radu Petrescu - Mircea Grigoriu şi Marius Marica - Iulian Dima;