Cupa Romaniei

CFR Cluj elimina Rapidul din Cupa Romaniei

CFR Cluj este ultima echipa calificata in sferturile Cupei, dupa o victorie pe muchie de cutit inregistrata in Giulesti, scor 2-1, cu ambele goluri inscrise pe final prin Dore si Chanturia, joi seara. Gruzinul Chanturia a fost decisiv in partea secunda pentru echipa lui Miriuta, fiind si la originea golului egalizator. Pentru giulesteni a inscris Daniel Pancu din penalti.

Rapid a avut un start mai reusit de meci, dupa ce Boukaka a fost tras in suprafata de pedeapsa de Ionut Rada, iar arbitrul Iulian Dima a acordat penalti pentru gazde.

Daniel Pancu a trimis slab in prima faza, suficient ca Felgueiras sa respinga in lateral, insa a revenit si a punctat pentru 1-0 din a doua incercare (11).

Tade a oferit raspunsul oaspetilor, in minutul 31, cand a fost foarte aproape sa salte mingea peste Bornescu in situatie de unu la unu cu goalkeeperul giulestenilor.

Pe contraatac, Rosu nu a avut cum sa ii ridice probleme lui Felgueiras printr-un sut moale la coltul scurt.

Repriza secunda a inceput cu o ocazie mare in dreptul gazdelor. Iulian Rosu a primit in careu de la Daniel Pancu, insa s-a izbit de blocajul lui Felgueiras, iesit in intampinare.

Alexandru Coman a continuat cu o reluare spectaculoasa din lateral, in minutul 69, ce a mers mult peste bara transversala.

Clujenii au restabilit egalitatea la capatul unei faze lucrate in flancul drept. Chanturia l-a deschis in careu pe Tiago Lopes, care l-a pus pe Dore in situatia de a indeplini o simpla formalitate de langa Bornescu (79).

CFR Cluj a reusit sa intoarca soarta meciului in doar cateva minute, dupa ce, cu putin timp inainte de prelungiri, Chanturia a venit lansat din spate si a trimis sub bara o minge balbaita de rapidisti, la o tripla ocazie a oaspetilor.

Dore nu a apucat finalul pe teren, fiind eliminat pentru cumul de cartonase.

Rapid: Bornescu – Tinc, Mera, Iacob, Mendy (Savin 53) – Rui Miguel, Emil Dica, Rosu (Negru 74), Martin – Pancu, Boukaka (Al. Coman 64)
Rezerve: Draghia – Savin, Ciolacu, Negru, Calin, Coman, Cojocnean
Antrenor: Marian Rada

CFR Cluj: Felgueiras – Larie, Muniru, Costea (Chanturia 46), Tade (Ivanovski 46), Jakolis, Dore, Lopes, Rada, Monroy, Camora
Rezerve: Vatca – Ene, Petrucci, Chanturia, Gueye, Carp, Ivanovski
Antrenor: Vasile Miriuta

Arbitru: Iulian Dima (Bucuresti)

Cartonase galbene: Savin 67, Dica 80, Pancu 90+4/ Rada 10, Dore 24, Monroy 35, T. Lopes 57, Jakolis 61, Muniru 90+4