Cupa Romaniei

ASU Politehnica Timisoara elimina FC U Craiova 1948 din Cupa Romaniei. Viitorul Tg.Jiu si Farul sunt in optimi!

Duelul primelor doua clasate din Liga 2 a fost transat de echipa banateana, cu 3-1, intr-un meci disputat pe stadionul “Ion Oblemenco” din Craiova.

Echipa din Banie a deschis scorul prin Compagno in minutul 8 cu o lovitura de cap din cativa metri la o centrare din lovitura libera.

Un inceput cum nu se poate mai bun pentru liderul din Liga 2.

Totul s-a naruit pentru olteni in minutul 33, cand Baeten a primit al doilea galben si a fost eliminat, iar timisorenii au restabilit egalitatea prin Munteanu dintr-o lovitura de la 11 metri.

Formatia pregatita de Dan Alexa s-a desprins in partea secunda dupa un alt penalty transformat de aceasta data de Ivanovici in minutul 59.

Manea a marcat golul trei al Politehnicii Timisoara in minutul 85.

U Craiova 1948 avea sa termine meciul in dubla inferioritate numerica.

Viitorul Pandurii Tg.Jiu - FC Arges 1-0

Unicul gol al meciului a fost marcat de Cioiu in minutul 88. Acesta intrase de putine minute in teren.

Farul Constanta - Academica Clinceni 2-1

Echipa de la malul marii a condus cu 2-0 dupa reusitele lui Birnoi (12) si Banyai (65). Cordea a redus din diferenta pentru ilfoveni in minutul 90+1. Prea tarziu pentru a mai evita eliminarea.

Concordia Chiajna - FC Botosani 0-2

Victorie fara dubii pentru echipa de Liga 1. Au marcat Tircoveanu (69) si Askovski (90) pentru calificarea in optimi a moldovenilor.