Cupa Romaniei

Astra Giurgiu se califica in finala Cupei Romaniei dupa lovituri de departajare in Stefan cel Mare. Mihaiu a ratat de doua ori de la 11 metri!

Dinamo a castigat mansa retur a semifinalei Cupei Romaniei cu Astra Giurgiu, scor 1-0, dar echipa calificata in finala este formatia de la Dunare.

Astra Giurgiu a obtinut calificarea dupa 5-4 la loviturile de departajare.

La primul meci cu Ionut Badea pe banca tehnica, Astra a rezistat in Stefan cel Mare pana in minutul 89.

Andrei Radu a marcat golul carierei cu un sut din afara careului, lateral stanga. O minge prin care l-a surprins pe portarul advers Popa.

Aceasta dupa ce in minutul 66 Dinamo ratase cea mai mare ocazie prin Nemec. Slovacul a sters mingea cu capul pe langa poarta din pozitie ideala in centrul careului.

Cum in cele doua reprize de prelungiri nu s-a marcat la niciuna dintre porti, echipa calificata in finala avea sa se decida in urma loviturilor de departajare.

Dinamo a deschis balul prin Albentosa si a pus presiune pe Astra.

Krpic si Wuthrich au marcat pentru giurgiuveni. Fabbrini si Anton au punctat si ei pentru 3-2, moment cand a aparaut prima ratare.

Valentin Gheorghe a sutat puternic in bara transversala.

A urmat executia lui Ricardo Grigore pentru 4-2. Dinamo mai avea nevoie de un singur gol pentru calificarea in finala.

Canadija a mentinut-o pe Astra in viata, o eventuala ratare fiind sinonima cu eliminarea.

I-a venit randul lui Mihaiu si sutul acestuia a fost blocat de Popa. A intervenit arbitrul cu acelasi nume si a dictat repetarea executiei, dupa ce portarul Astrei n-a ramas cu cel putin un picior pe linia portii.

Mihaiu a schimbat coltul, dar Popa a aparat din nou, de aceasta data regulamentar!

Jovanovic a marcat apoi pentru 4-4 cu mult sange rece. Un sut plasat la firul ierbii si pe centrul portii.

Nepomuceno a tras in bara transversala (!), pentru ca Raspopovic sa o califice pe Astra in finala de la Ploiesti.

Viitorul Pandurii Tg.Jiu si Universitatea Craiova se intalnesc, miercuri seara, in returul celei de-a doua semifinale.

Craiova a castigat in tur, cu 3-0.

Dinamo: Eşanu - Puljici, Albentosa, R. Grigore - Sorescu (Blejdea '75), Gol (Nepomuceno '85), Anton, Fabbrini, S. Filip (A. Radu '62) - Morsay (Mihaiu '62), Nemec (Bejan '106). Antrenor Dusan Uhrin jr.

Astra: M. Popa - David Bruno (Raspopovici '91), Găman (Jovanovici '91), Graovac, Lamanje - Canadija, Boe-Kane - Merloi (Stahl '80), Răduţ (Wuthrich '74), V. Gheorghe - Montini (Krpici '80). Ionuţ Badea.

Cartonaşe galbene: Morsay '32, R. Grigore '42, Nemec '47, Anton '99 / M. Popa '44, V. Gheorghe '83, Găman '86. Stahl 105+1.

Arbitri: Cătălin Popa - Vladimir Urzică şi Ferencz Tunyogi - Iulian Dima.