Cupa Romaniei

Astra Giurgiu, calificare cu peripetii in sferturile Cupei Romaniei

Liderul Ligii 1 a trecut prin mari emotii, marti seara, la Brasov in meciul cu formatia locala in optimile de finala din Cupa Romaniei, dar s-a impus in cele din urma cu 4-3 dupa 120 de minute.

Echipa lui Marius Sumudica a dominat autoritar prima repriza si in minutul 35 tabela arata deja 3-0 pentru giurgiuveni.

Tembo, Budescu si Ionita au marcat pentru Astra si meciul parea rezolvat inaintea pauzei, insa mai multe erori comise in partea secunda i-au readus in meci pe brasoveni.

Gazdele au ratat un penalty prin Matei la scorul de 0-3, dar acelasi jucator a marcat de doua ori trimitand neverosimil meciul in prelungiri. Olteanu a punctat si el golul de 2-3.

Cu doua minute inaintea finalului celei de-a doua reprize de prelungiri Dandea a marcat golul calificarii Astrei cu un sut din interiorul careului, dupa ce portarul advers Mutu intervenise decisiv asupra lui Teixeira.