Cupa Romaniei

Astra este noua supercampioana a Romaniei

Astra Giurgiu a castigat cel de-al doilea trofeu din istoria clubului, Supercupa Romaniei, dupa o noua intalnire cu Steaua care a necesitat prelungiri si penaltiuri. La fel ca in ultimul act al Cupei Romaniei, giurgiuvenii au avut castig de cauza la loviturile de departajare, Silviu Lung devenind omul meciului dupa ce a parat executia de la punctul cu var a lui Lucian Filip. Chipciu a deschis scorul in timpul regulamentar, iar Enache a impins jocul in prelungiri, cu o lovitura de cap spectaculoasa.

In fata a 15.000 de oameni aflati in tribunele Arenei Nationale, giurgiuvenii au avut un start mai consistent de meci, cu o ocazie mare de gol in dreptul lui Enache. Mijlocasul Astrei a fost angajat printr-un exterior superb de Budescu, dar finalizarea a intalnit blocajul lui Arlauskis, care a venit excelent la intalnire si i-a inchis unghiul lui Enache.

Campioana a gasit raspuns in minutul 29, cand Filip a gasit o bresa in apararea adversa, a intors pentru Stanciu la 11 metri, care a trimis alaturi de poarta lui Lung.

Trei minute mai tarziu, Lung a intervenit senzational la devierea lui Chipciu, de pe 6 metri, evitand deschiderea scorului cu o parada spectaculoasa.

Forcingul Stelei a continuat cu o actiune personala a lui Iancu, rezolvata de goalkeeperul Astrei, deznodamant identic si pentru lovitura de cap a lui Varela, din minutul 38.

Alexandru Chipciu a stabilit scorul pauzei chiar si in ultimul minut, dupa o pasa luminoasa primita de la Tanase. Lung nu a mai avut face la sutul in cros al fostului jucator al Brasovului.

Chipciu a trecut pe langa dubla, la un sfert de ora de la reluarea jocului, cand sutul in forta al stelistului a trecut pe langa vinclu.

Steaua a fost echipa mai buna in partea a doua, dupa ce Chipciu a purtat un nou dialog cu Lung, in minutul 65. Portarul Astrei s-a remarcat printr-o interventie care l-ar putea recomanda pe viitor in poarta nationalei.

Din nimic, Astra a restabilit egalitatea cu un sfert de ora inainte de finalul timpului regulamentar. Ben Youssef a centrat in interiorul careului mic, Prepelita a facut tarziu pasul la ofsaid, iar Enache a prelungit decisiv cu capul pe spate.

Finalul partidei i-a gasit pe ros-albastri in atac. Keseru a fost anulat de parada lui Lung, in minutul 83, portarul giurgiuvenilor iesind la rampa si la atacul urmator, cu o priza excelenta la o noua incercare de la distanta a aceluiasi Keseru.

In prelungiri, Chipciu nu a putut sa il invinga pe Lung, la capatul unei faze construite frumos, pe traseul Filip-Parvulescu-Chipciu.

Jucatorii Astrei au transformat rand pe rand loviturile de pedeapsa, iar stelistii au ratat prin Filip, la 2-1, practic momentul care a rupt echilibrul dintre cele doua.

Steaua: Arlauskis - Rapa, Szukala, Varela, Latovlevici - Prepelita, Filip - Chipciu, Stanciu (Parvulescu 78), Tanase (cpt) - Iancu (Keseru 73)
Rezerve: Cojocaru - Tosca, Parvulescu, Neagu, Keseru, Valceanu, Gradinaru

Astra: Lung jr. - Yahaya, Ben Youssef, Gaman, J. Morais - Laban, Seto - Enache, Bukari (De Amorim 46), M. Cristescu (Fatai 46) - Budescu
Rezerve: Dani Coman - Fatai, Oros, Ionita, William

Arbitru: Alexandru Tudor

Cartonase galbene: Szukala 23, Prepelita 26, Chipciu 69, Rapa 87/ Ben Youssef 62, Morais 69, Laban 80, Seto 113