Cupa Romaniei

ASA rupe Concordia si accede in optimile Cupei

ASA Tirgu Mures a eliminat Concordia Chiajna din 16-imile Cupei Romaniei, scor 4-1, intr-un meci in care reusita bulgarului Dyulgerov din debut a reprezentat un simplu foc de paie. Axente, Amauri si N'Doye au inscris in contul gazdelor pana la pauza, scorul final fiind stabilit de primul, la capatul unei pase de geniu venita de la Ianis Zicu.

Concordia a avut un start lansat de meci, cu gol inscris in minutul 6, la capatul unei lovituri de la coltul terenului. Bulgarul Dyulgerov a aparut bine in 6 metri si a reluat cu capul sub bara transversala.

La mijlocul primei parti, Axente a irosit o centrare excelenta venita din flanc de la Velayos. Varful gazdelor a reluat slab cu capul, din 10 metri.

In minutul 27, Amauri a trecut in viteza de Florin Ilie si l-a servit ideal pe Axente, care a pus latul, din apropiere, in poarta ramasa goala.

Repriza s-a incheiat ideal pentru tirgmureseni, care au intors situatia cu ajutorul lui Amauri. Axente, scapat singur spre poarta, a tras in Gudea, iar Amauri nu a iertat din zona punctului cu var, punctand pentru 2-1.

Cu doua minute inainte de pauza, senegalezul N'Doye a reusit sa strecoare mingea pe sub Gudea, de la limita careului mare.

Scorul a luat proportii, in minutul 67, dupa ce Zicu l-a lasat singur cu portarul pe Axente, care a tras cu sete din marginea careului mic pentru realizarea dublei. Unul din putinele momente in care Zicu si-a justificat salariul pe care il primeste de la formatia mureseana.

ASA: Viciu - Velayos, Balaur, Bejan, Salageanu - G. Muresan (B. Martins 52), N'Doye (cpt.) - Szekely (Hora 68), Amauri (Castro 75), Zicu - Axente
Rezerve: Botoser - Gugu, Gorobsov, Hanca, Castro, B. Martins, Hora
Antrenor: Adrian Falub

Concordia: Gudea - Dyulgerov, Ilie, Dragarski, Timov - Florea, Rosu (cpt.), Brlecic (Deekman 46), Al. Stan - Dina (Ad. Cristea 46), Digbeu (Ciobanu 62)
Rezerve: Ramniceanu - Ciobanu, Ad. Cristea, Bagaric, Deekman, Raiciu
Antrenor: Marius Sumudica

Arbitri: Catalin Popa (Pitesti); Asistenti: Marius Nicoara (Drobeta Turnu Severin) si Gabriel Sabin Stroe (Pitesti)

Cartonase galbene: G. Muresan 14, Szekely 21/ Timov 33, Fl. Ilie 72